Ostatnio w artykule o Ślubie obiecałam Wam przedstawić kilka wzorów, które bez problemu zastąpią motyw parzenicy na weselu.
Zaczne od mojego ulubionego: Rozety.
Czym jest rozeta?
Rozeta jest to wpisany w koło sześciodzielny kwiat w otoku. Często wzór ten jest złożony z kilku przenikających się rozet.
Gdzie najczęściej można spotkać rozety?
Rozety są wzorem, który bardzo często pojawia się jako element ozdobny w domach. W dawnych czasach był rzeźbiony na tzw. sosrębach (głównych belkach w stropie drewnianym).
Co oznacza symbol rozety?
Istnieją przypuszczenia, że rozeta jest symbolem, który miał ludzi chronić od piorunów i gromów, dlatego też tak często spotykany jest jako znak rzeźbiony na belkach w domu.
Co warto wiedzieć o tym symbolu?
Na koniec warto zaznaczyć, że Rozeta to nie jest do końca poprawna nazwa, Władysław Matlakowski badacz Podhala pisał, iż: „Gwiozda – nazywana już najniewłaściwiej przez młodych tutejszych (podhalańskich) rzeźbiarczyków z cudzoziemska rozetą” [W. Matlakowski „Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu : zarysy życia ludowego„W-wa 1915, s. 23]
I na tym dość teorii. Jak to wygląda w praktyce i gdzie możemy znaleźć rozetę obecnie?
Zacznę od najciekawszego pomysłu na jaki ostatnio trafiłam, podczas II Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych jedną z największych atrakcji był projekt: Etnograf – 130 balików z paszą było pomalowane we wzór rozety. Może to jest pomysł na ozdobienie ogródka domu Państwa młodych ( zamiast tandetnych balonów) albo domu weselnego?

Ale wracając na ziemię ;). Rozeta jest ozdobą, więc najprościej jest dołożyć do stroju Pani Młodej/ Pana Młodego elementy z tym wzorem. Ale nie tylko!
Biżuteria:
Tutaj odsyłam Was do biżuterii Katarzyny Sławińskiej-Marduły. Większość modeli dostępnych u tej artystki bazuje właśnie na wzorach rozety.
Jeśli wolicie bardziej „ludową” wersję biżuteri, polecam odwiedzenie strony Ekokoral, na której znajdziecie duży wybór spinek/bransoletek/ kolczyków z rozetą góralską.

Na palcu obok pierścionka zaręczynowego i obrączki może pojawić się jeszcze jeden pierścionek. Jaki?
Pierścionek od pracowni złotniczej WW, piękny, minimalistyczny ale z ludowym charakterem.

Jeśli wolicie aby biżuteria była w kolorze. W ofercie Śwarnych Butów znajdziecie ręcznie robione kolczyki w kształcie rozety.

Jeśli chodzi o Pana Młodego to są trzy opcje :
- spinki do mankietów w kształcie rozety (tutaj odsyłam Was do firmy Ekokoral),
- zamiast standardowej poszetki w garniturze możecie użyć spinki góralskiej w kształcie rozety, tak jak to np noszą Bracia Golcowie:
whiteshirtconcept.pl Spinki w kształcie rozety znajdziecie we wspomnianej już wcześniej pracowni złotniczej WW albo w sklepie Ekokoral.
http://ww1978.com/ - Pan Młody może ubrać pasek „owijok”, na którym są wytłaczane rozety. Możecie taki znaleźć w sklepie Reglle.
http://www.reglle.pl/pl/p/Pasek-do-spodni-P152/212
Strój:
Niestety dotychczas nie udało mi się dotrzeć do sukni czy koszul dla Pana młodego z rozetami (nad czym bardzo ubolewam), ale jestem przekonana, że jeśli się zdecydujecie na ozdobienie swojego stroju właśnie w taki sposób, efekt będzie niesamowity.
Elementy dekoracyjne:
Tutaj można poszaleć. Możecie użyć wzoru rozety jako motywu przewodniego wszędzie począwszy od zaproszeń, przez winietki, etykiety na wino czy pudełka z podziękowaniem. Każda drukarnia bez problemu wydrukuje Wam ten wzór, możecie też zamówić pieczątkę (koszt około 50zł) i na gładkich opakowaniach, karteczkach wybijać wzór.
Na tym nie koniec :). Na stronie Dekowizja.pl możecie zamówić naklejkę na Ścianę za stołem Weselnym dzięki czemu nie będziecie musieli martwić się o dekorację przy najważniejszym stole ;).

Każdy z nas chciałby aby wesele i ślub były wyjątkowe i niepowtarzalne, dlatego też zamiast używać parzenicy, może warto pomysleć nad mniej „wyświechtanym” wzorem? Jeśli jeszcze sięga do dawnych tradycji i ma chronić przed piorunami i jest nazywana „różą życia” , czego chcieć więcej?
Na koniec podsyłam Wam szkice wzorów rozety znalezione w książce „Budownictwo Ludowe na Podhalu”.
Rozeta jest jedyną przetrwałą do dziś formą symbolu Peruna – słowiańskiego boga m.in. mającego władzę na piorunami. Stąd umieszczanie tego znaku na belkach domostw dla ochrony. Polecam lekturę:
https://www.slawoslaw.pl/perun/
Bardzo dziękuję za ten link! Kiedyś próbowałam zgromadzić informacje na temat rozety i nigdzie nie znalazłam takiego powiązania! Dziękuję 🙂
Ta rozeta jest tak stara jak swastyka Swarzyca, jest praindoeuropejska,używali ją też Celtowie,Goci.Słowianie,Wołosi.Chroniła przed piorunami,i chyba bardziej była wizerunkiem solarnym,czyli symbol Boga Swaroga,w Rosji zwana kwiatem życia