Przedświąteczny okres to czas na odkrywanie nowych przepisów.
W pofolkuj.pl postanowiłam odkryć dla Was tradycyjny przepis na Barszcz czerwony! Bo przecież nie ma Wigilii bez barszczu czerwonego. W tym celu poprosiłam Lenę z bloga przepisytradycyjne.pl o przepis na najlepszy barszcz. Dostałam od niej przepis, który ma już ponad 100 lat!
Czym jest barszcz?
Prawdziwy, tradycyjny barszcz przygotowuje się na wywarze warzywnym i dodaje się do niego zakwas z buraków, który swoją drogą ma cudowne właściwości prozdrowotne.
Żeby wyszedł nam dobry barszcz to musimy najpierw nastawić zakwas z buraków, co zajmuje ok. 5 dni. Dzięki temu, że pod koniec gotowania dodajemy świeżego utarkowanego buraczka, to nasz barszcz jest intensywnie czerwony. Kochani, zapraszam Was do skorzystania z przepisu 🙂
Co będziesz potrzebować?
5 szt marchewek
3 szt pietruszki
1 szt selera
2 szt cebuli
15 szt suszonych grzybów
5 szt ziela angielskiego
7 szt ziarenek pieprzu
4 szt liścia laurowego
3 szt małych buraczków
2 l wody
900 ml zakwasu z buraków
Szczypta soli pieprzu i majeranku
Wykonanie:
Włoszczyznę: marchewkę, pietruszkę, seler myję, obieram i kroję na ćwiartki.
Na palniku opiekam 2 cebule.
Do garnka z zimną wodą dodaję pokrojoną włoszczyznę, pieprz w ziarnach, liść laurowy, 2 cebule, kilka kulek ziela angielskiego, suszone grzyby i 2 buraczki przekrojone na połówkę. Nastawiam średni gaz i gotuję pod przykryciem ok 1,5 godziny aż wszystkie warzywa będą miękkie.
1 małego buraczka obieram i trę na tarce o średnich oczkach.
Jak tylko warzywny wywar się zagotuje i warzywa będą miękkie dodaję zakwasu z buraków. Tutaj ważne jest żeby dodawać zakwasu do smaku – wlejmy szklankę i spróbujmy czy odpowiada nam poziom kwaśności. Ja wlewam ok. 900 ml zakwasu.
Dodaję starte wcześniej buraczki. Dzięki nim nasz barszcz zachowa intensywny i nasycony czerwony kolor.
Opcjonalnie: Na tym etapie barszcz można zaprawić: łyżka masła roztrzepana z mąką. Ja tego akurat nie robię – moim zdaniem nie polepsza to smaku barszczu a tylko psuje jego intensywny kolor.
Dodaję cukier i sól do smaku. Dodaje też majeranku.
Ważne jest to, żeby od momentu jak dodamy zakwas nie dopuścić do wrzenia.
Barszcz najlepiej jest całkowicie schłodzić i postawić w chłodne miejsce na co najmniej 12 godzin – nabierze on jeszcze więcej intensywnego koloru i wyrazistego smaku. Przed podaniem przecedzam barszczyk i podaję go z uszkami.
Przepis pochodzi z bloga: przepisytradycyjne.pl – jeśli chcecie poznać więcej przepisów – zapraszam na bloga.
Mi wyszedł przepyszny barszcz, dajcie koniecznie znać jak Wam wyszedł!