0

Kolejna ETNOmania już za tydzień

Tym, którzy złapali już etnobakcyla wystarczy powiedzieć: tegoroczna ETNOmania w Skansenie w Wygiełzowie już 16 lipca, przybywajcie! Jeśli jednak nie wiecie jeszcze o co chodzi, czytajcie dalej.

Od siedmiu lat w jedną z lipcowych niedziel w Wygiełzowie (około 40 km od Krakowa) gromadzą się twórcy Szlaku Rzemiosła, których pasją jest wykonywanie przedmiotów tak, jak kiedyś: ręcznie, w pojedynczych egzemplarzach, posługując się kołem garncarskim, dłutem, igłą i nitką czy ręcznie wyplatając kosze z wikliny. W czasie ETNOmanii każdy może spróbować swoich sił w jednym z kilkunastu rzemiosł i zobaczyć, że to, co kiedyś było koniecznością, dzisiaj może być okazją do świetnej zabawy. A tradycja jest też punktem wyjścia do całkiem współczesnego wzornictwa, o czy przekonacie się m.in. na warsztatach etnobiżuterii czy szycia folkowych toreb. Warsztaty to oczywiście dopiero początek atrakcji. Stali bywalcy ETNOmanii nie będą rozczarowani, bo na pewno pojawią się obowiązkowe punkty programu: folkowa muzyka i tańce czy pokaz etnomody. Z większości propozycji mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, ale dla najmłodszych gości przewidziano także specjalną strefę z animacjami i grami planszowymi, poszukiwacze przygód mogą spróbować swoich sił w grze terenowej z nagrodami.

Jeżeli (jeszcze) nie odkryliście w sobie zdolności do tworzenia, skorzystajcie z pasji innych i koniecznie zajrzyjcie na stoiska – a będzie ich ponad sto – twórców rękodzieła. Warto z domu zabrać ze sobą koc na „relaks w cieniu chaty”. Piknikowe pyszności będzie można zdobyć na miejscu, znajdzie się coś dla każdego: kuchnia regionalna, wege i slow food.

A na zakończenie jak zwykle koncert, gwiazdą ETNOmanii będzie w tym roku Kapela Hanki Wójciak.

Większość warsztatów jest dostępna bez wcześniejszej rezerwacji, jednak jeśli macie ochotę m.in. tworzyć ceramiczne kwiatowe talerzyki lub wziąć udział w warsztatach zielarskich, pamiętajcie, aby wcześniej się zapisać.

Po szczegóły programu zajrzyjcie na www.etnomania.pl. Widzimy się 16 lipca, start o 11.00.

Leave a Reply