góralski gorset haftowany
0

Góralski Gorset DIY cz 5 – gdzie uszyć?

Wiele z Was już ma prawdopodobnie wyhaftowany materiał i zastanawia się jak uszyć z niego góralski gorset? Wiele z Was pytało mnie w wiadomościach o to gdzie znaleźć wykrój lub jak go uszyć.

Muszę Was rozczarować – ten wpis nie powie Wam JAK uszyć gorset ale GDZIE go uszyć :).

Dlaczego?

Każda z nas jest inna- mamy inną budowę i gorset tak jak każda inna część garderoby – musi być dopasowany do naszej figury. Tak aby nie poszerzał w biodrach czy aby podkreślał talię.

Ponadto, każda pracownia ma własne formy na gorsety, niektóre z nich dopracowywane są latami lub wręcz są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ja to bardzo szanuje i cenię, dlatego nawet nie odważyłabym się prosić pracowni o udostępnianie takich form „za darmo”.

W związku z tym, że jest to „dorobek artystyczny” każdej z pracowni- nie znajdziecie nigdzie form do gorsetów góralskich bo nikt ich nie udostępnia dalej.

W takim razie gdzie uszyć gorset?

Haft Fashion – Szaflary

Góralski Gorset Szaflary, haft
https://www.facebook.com/haftfashion

Jedno z moich ulubionych miejsc na Podhalu o pracowni Pani Jadwigi pisałam w osobnym wpisie .

Pani Jadwiga potrafi wyczarować piękne gorsety, chętnie doradzi i pomoże. Ja miałam okazję podziwiać jej prace kilkakrotnie na Polki Folki – i jestem w nich zakochana. Dodatkowo jej pracownia jest pełna pięknych i inspirujących haftów! W Haft Fashion możecie też kupić aksamit (niektóre kolory są produkowane specjalnie dla Pani Jadwigi). Nie bez powodu gdy zapytałam Was o to gdzie szyjecie gorsety, większość osób wskazała właśnie Haft Fashion!
Jeśli obserwujecie mój profil na Instagramie, wiecie, że moje gorsety będę szyła właśnie tam :).
Czas szycia gorsetu: ok 1 tydzień.

Pracownia Krawiecka Szpulka – Maruszyna

Góralski Gorset Szaflary, haft
https://www.facebook.com/Pracownia-Krawiecka-Szpulka-978951285536042/

W Pracowni Krawieckiej Szpulka (w Maruszynie) możecie uszyć zarówno tradycyjny gorset jak i stylizowaną sukienkę. Pani Ewa chętnie zszywa gorsety pomalowane lub wyszyte przez klientki .
Z Panią Ewą możecie skontaktować się przez FB.

Czas uszycia gorsetu ok 2-3 tygodni.

Halina Pachut – Łącko

http://szlakrzemiosla.pl/Halina-Pachut.html

Pani Halina szyje gorsety of 19 lat. Obecnie zajmuje się nie tylko zszywaniem gorsetów ale nawet poprawia gorsety, które są źle uszyte i zajmuje się renowacją starych gorsetów.
Kontakt do Pani Haliny: http://szlakrzemiosla.pl/Halina-Pachut.html

Leluja – Zakopane

https://www.facebook.com/pracownialeluja/

Pracownie Asi Kowal znacie z poprzednich wpisów – to ona pełniła „nadzór” merytoryczny nad moimi wpisami.
Asia szyje piękne gorsety o bardzo ciekawej formie. Jest jedną z nielicznych osób, które potrafią lniany góralski gorset uszyć tak, że wygląda jak milion dolarów :).
Niestety- Asia szyje z gładkich aksamitów (jeśli to Wy chcecie dostarczyć jej materiał). Jeśli chcecie zamówić u niej haftowany gorset – musicie zamówić haft u niej.

Ten wpis jest jednym z ostatnich wpisów dotyczących Góralskich Gorsetów. Mam nadzieję, że wiele z Was niedługo pojawi się na imprezach we własnoręcznie wyhaftowanych gorsetach :). Jeśli tak będzie – podzielcie się zdjęciami (oznaczcie Pofolkuj na zdjęciu, lub wyślijcie do mnie na maila)- może uda nam się stworzyć galerię poświęconą temu wyzwaniu?
Ja na pewno pochwalę się moim gorsetem, który w tym momencie „się szyje” – dołączycie do mnie?

ps. Jeśli zastanawiacie się jak w takim razie zrobić gorset, który jest cały wyhaftowany (sama właśnie pracuje nad gorsetem, który w całości będzie pokryty cekinami)- sprawa jest prosta – uszyjcie najpierw gorset, potem haftujcie :).

Leave a Reply