0

Tekla klebetnica

Ostatnio było dużo o ubraniach więc dla równowagi dzisiaj będzie post o muzyce…

a dokładniej o folkowej muzyce…

a dokładniej o jednym folkowym zespole muzycznym…

a dokładniej o Tekli Klebetnicy.

Podejrzewam, że część z Was kojarzy ten zespół z popularnego TVNowskiego programu. Ja nie oglądam takich show toteż zespół (niestety) odkryłam całkiem niedawno. 

 

Gdy pierwszy raz słuchałam ich utworu Čaje Šukarije przeszły mnie ciarki!  Dawno nie słyszałam tak dobrych kawałków, które są dość mocno inspirowane muzyką tradycyjną a jednak tak odmienne i nowoczesne. Skrzypce są instrumentem, który wiedzie prym, ale za niepowtarzalny klimat ich muzyki odpowiadają również: akordeon (akordeonista zespołu właśnie otwiera swój sklep z akordeonami!!!), kontrabas i cymbały. Nie mogę tutaj pominąć przepięknego wokalu Anny Adamowskiej bo bez niego ta muzyka nie miałaby aż takiej głębi!

 

Tekla Klebetnica ma dość egzotyczną (i nie ukrywam, że trudną do zapamiętania) nazwę. Jednak jeśli wczytacie się dokładnie w opis zespołu to wszystko stanie się jasne. Nazwa pochodzi z śląska cieszyńskiego a oznacza 'wiejską plotkarę’. Dla mnie nazwa jest bardzo adekwatna do tego co oni grają. Plotkara kojarzy mi się z czymś lekkim a zarazem pełnym słów (w muzyce bardziej brzmień) i takie właśnie są utwory Tekli Klebetnicy: pełne treści, dzwięków, zmieszanych melodii z różnych rejonów.

 

Na swojej stronie muzycy piszą, że ich muzyka to: ’swoista fuzja poszczególnych stylów i gatunków muzycznych oraz wykraczanie poza ich standardowe ramy. Inspiracje czerpane są z tradycyjnego folkloru (…). Swą muzyczną wędrówkę zespół rozpoczyna od muzyki góralskiej, przechodząc do słowackiej, węgierskiej, bałkańskiej i cygańskie, wplatając muzykę klasyczną oraz elementy jazzu’

Nic dodać, nic ująć! Gdy słucham ich muzyki mam wrażenie, że w ciągu kliku minut przenoszę się spod Tatr na bałkany, potem do cygańskiego taboru aby potem na chwile zatrzymać się na Wegrzech. A miks tych dźwięków jest tak przemyślany i zsynchronizowany, że ma się wrażenie, że melodie mają wiele lat i od zawsze takie były!

 

O Tekli Klebetnicy możecie poczytać tu.

 

A jeśli chcecie posłuchać ich świetnej muzyki zapraszam tu.

ps. O ubraniach Tekli Klebetnicy też muszę wspomnieć w tym poście bo ich ubrania w półfinale programu były powalające! Zobaczcie sami:

Miłego słuchania!

Zdjęcia: TVN.

Leave a Reply