0

Zgagafari

Przenosimy się z gór na Pomorze. Chciałam Wam dzisiaj przedstawić zespół z Darłówka. Niecałe dwadzieścia lat temu grupa przyjaciół zaczęła grywać na ulicach Darłówka. Z biegiem czasu uliczne granie zamienili na imprezy i eventy, by na koniec wydać by po ponad dekadzie wydać przepiękną płytę 'Układanka’. I choć zespół zmieniał swój skład przez ten czas to ich styl został tak samo dobry. 

Muzyka, którą tworzy Zgagafari sięga po słowiańskie, skandynawskie i celtyckie dźwięki. Wszystkie melodie tworzą instrumenty typowe dla większości folkowych zespołów: skrzypce, mandolina, flet, akordeon, basy, gitara i bębny.

 

 

Płyta jest żywiołowa, pełna tradycyjnych melodii i tekstów. Otwiera ją 'źródło’ wyśpiewane a capella, później rozwinięte w utworze 'Lebioda’, której możecie posłuchać w Spotify.

 

Później jest coraz bardziej rytmicznie, żywiołowo, folkowo i energetycznie! 'Wiśniowy Sad’ (link YouTube), 'Kołysanka’ (link YouTube) to tylko kilka utworów z tej płyty, przy których noga sama się rwie do wybijania rytmu :). 

 

 

Uwielbiam płyty, które mnie zaskakują. Płyty, w których nie wszystkie melodie są oczywiste, w jednym stylu. Taka właśnie jest 'Układanka’. Po rytmicznych i energetycznych utworach możecie usłyszeć spokojną melodię 'Kasztelan’ (link Spotify) czy eteryczną 'Rutę’ ( link Spotify).

 

Ale to nie koniec! 

 

Zgagafari ma dla nas kolejną niespodziankę, tym razem jest to 'Tourdion’ (link Spotify), średniowieczny(!!!) francuski utwór, zaśpiewany w oryginalnym języku.

W tym miejscu nie mogę nie wspomnieć o wokalistce zespołu – Ani, która dzięki swoim umiejętnościom wokalnym potrafi stworzyć odpowiedni klimat muzyczny w każdej z tych piosenek! 

 

 

Jeśli myślicie, że to już koniec niespodzianek, będziecie zaskoczeni. Po pięknym 'Tourdion’ docieramy do 'Storm’ (link Spotify), który dla mnie brzmi jak miks celtyckich melodii z naszymi szantami.

 

No i oczywiście docieramy do wisienki na torcie! Pełna tęsknoty za Jaśkiem (choć przewrotna) melodia 'Listek’ (link Spotify). 

 

Możecie być pewni, słuchając tej płyty nie będziecie się nudzić! 'Układanka’ to przepiękna układanka różnorodnych melodii, która składa się w piękną całość! 

 

Zdjecia: zgagafari.pl, Funpage zgagafari, Youtube.com. 

 

Leave a Reply