0

Vołosi – nowy wymiar muzyki folk!

Tradycyjnie już weekendowy post musi być muzyczny.

Tym razem chciałabym przedstawić Wam zespół, zupełnie inny niż poprzednie, zespół, który wyznacza zupełnie nową jakość na scenie muzycznej. Nie jest to grupa, która tworzy utwory stricte folkowe, ich muzyka wykracza poza granice folkloru, miksując go z muzyką klasyczną.

Jest nim zespół Vołosi!

Zespół powstał kilka lat temu w Istebnej, najpierw nazywał się „Wałasi i Lasoniowie”, potem „Wołosi”. Po sukcesie mięzynarodowym zmieniono pisownie na „Vołosi”.

„Vołosi” to pięciu utalentowanych mężczyzn: Krzysztof Lasoń (skrzypce), Zbigniew Michałek (skrzypce), Jan Kaczmarzyk  (altówka, piszczałki), Stanisław Lasoń (wiolonczela), Robert Waszut  (kontrabas).

Ich muzyka to mieszanka idealna. Nie tylko w sensie miksu melodii tradycyjnych i klasycznych brzmień.

To również mieszanka idealna temperamentów i perfekcyjne zgranie oraz porozumienie pomiędzy artystami podczas wykonywania utworów.

Grupa wydała dwie płyty. Pierwsza, o wiele bardziej nawiązującą do tradycyjnej muzyki: „Vołosi”, z pięknymi utworami, pełnymi energicznych zwrotów.

Druga „Nomadism”, to płyta, która tylko delikatnie czerpie z muzyki ludowej.  Jest o wiele mocniejsza w przekazie i mocniej czerpie z muzyki klasycznej.

Płyta „Nomadism” rozpoczyna się, krótkim wstępem czym jest Nomadyzm:

„…Wizja bezkresnej wolności inspiruje. Jest ruchem w stronę przekraczania wszelkich granic, limitów, konwencji, przyzwyczajeń. Nomadyzm jest zatem zbiorem możliwości, swobodnym poruszaniem się pomiędzy miejscami, stylami czy językami.”

Opis ten, jest idealnym odzwierciedleniem muzyki „Vołosów” na płycie. Wiruozowstwo w przekraczaniu wszelkich granic i konwencji muzycznych, swoboda w poruszaniu się pomiędzy muzyką klasyczną i folkową to ich cechy charakterystyczne.

Na koniec dodam, że warto zobaczyć zespół koncertujący na żywo (lub chociażby film na Youtubie z koncertu)- bo dopiero wtedy można całkowicie poczuć energię i profesjonalizm tych pięciu artystów!

Serdecznie zapraszam Was do polubienia ich stronie na FB: https://www.facebook.com/volosi

Lub zasubskrybowania kanału: https://www.youtube.com/user/volosiband

Tradycyjnie już, muzykę Vołosów możecie posłuchać na naszej playliście:

Lub na playliście Spotify:

Leave a Reply