0

Kapela Maliszów

Dzisiaj będzie muzycznie i rodzinnie.
Rodzinnie, bo Kapela, którą chcę Wam zaprezentować została założona przez ojca: Jana Malisza (wybitnego multiinstumentalistę) oraz jego dzieci: Zuzannę i Kacpra Malisz. Ale nie na tym koniec rodzinnych historii, Jan Malisz gra na skrzypcach i bębnie, instrumenty te zostały odziedziczone po ojcu Józefie. Józef Malisz grywał na skrzypcach na weselach a bęben wykonał własnoręcznie!

Ze skrzypcami związana jest jeszcze jedna ciekawa historia! Na skrzypce wiele lat temu nadepnął koń i Jan Malisz wiele lat później je posklejał i zaczął na nich grać. W jednym z wywiadów Jan Malisz żartobliwie stwierdza: 'Decyzję o tym, że będę grał na skrzypcach podjął Koń’

Kapela Maliszów wykonuje utwory na skrzypcach, basach i bębnie. Ich melodie są mocno zakorzenione w muzyce tradycyjnej, choć artyści zawsze sobie pozwalają na pewną dozę wolności i improwizacji. To właśnie dzięki temu ich występy się nie nudzą i zawsze mają coś zaskakującego.

Kapela inspiruje się głównie muzyką z rejonu powiatu gorlickiego (rodzina pochodzi z Malęciny Małej w Beskidzie Niskim), w którym mieszały się kultury: polska, węgierska, żydowska i łemkowska. W repertuarze grupy możecie dzięki temu znaleźć: czardasz, polkę sabasówkę, śpiwankę łemkowską czy różnego rodzaju mazurki.

Serdecznie zapraszam Was do polubienia ich stronie na FB: https://www.facebook.com/kapelamaliszow

Tradycyjnie już, muzykę Kapeli Maliszów możecie posłuchać na naszej playliście na YouTube:

Lub na Spotify:

Leave a Reply