0

Psio Crew

Od kilkunastu dni w moim odtwarzaczu gości non stop jedna płyta.

Płyta pełna energetycznej muzyki, niecodziennych miksów i przede wszystkim prawdziwego góralskiego śpiewu (ach jak ja go uwielbiam).

Wprawdzie nie jest to świeżynka, bo płyta jest z 2007 roku… ale i tak daje czadu ;).

Mowa oczywiście o  krążku Szumi Jawor Soundsystem 🙂 wydanym przez zespół Psio Crew. Na swojej stronie zespół pisze o niej:

Płyta powstała z potrzeby tworzenia oraz z radości poruszania się w otwartej przestrzeni muzykijednoczącej stary i nowy czas. Album jest dowodem potwierdzającym tezę, iż muzyka nie posiada granic a eklektyzm stylistyczny nie dzieli a mnoży odbiorców.

Przypomniałam sobie o tej płycie po odsłuchaniu najnowszego dzieła zespołu „Polana”, którego premiera miała miejsce niedawno na festiwalu Zadymka Jazzowa 2016.

Zacznijmy jednak od początku 🙂

Psio Crew założyli Maciej „Kamer” Szymonowicz i Mateusz „Gooral” Górny w 2004 roku w Bielsku Białej. Od początku grupa tworzyła muzykę, w której łączyła tradycyjne melodie z elementami drum and bass, trip hopu i dubu, ragga oraz hip-hopu.

Śmiem twierdzić, że Psio Crew jest jedynym zespołem w Polsce, który w tak nowatorski i odważny sposób połączył te dwa odmienne światy, zachowując ich odmienny charakter. Połączenie to wyszło tak dobrze, że zrobiło duże zamieszanie na scenie muzycznej w Polsce ale też i za granicą!

„Hajduk” jest utworem, który odniósł największy sukces, jeszcze niedawno pojawil się na płycie „Silesian Roots” wydanej razem z miesięcznikiem „Songlines magazine”.

Jest to jeden z moich ulubionych utworów z płyty Szumi Jawor Soundsystem.

Psio Crew gościło również na wielu znaczących festiwalach, m.in. Siget Festival (Budapeszt, Węgry), Fusion Festival (Larz, Niemcy), Open’er Festival (Polska), Przystanek Woodstock (Polska), Terra Polska (Berlin, Niemcy), Colours of Ostrava (Czechy).

W roku 2009 zespół wziął udział w  projekcie „Strefa Artystyczna” realizowanym w Tbilisi. W ramach projektu powstał wspólny polsko-gruzińsko-afrykański  utwór „Sissa”. Utwór został wydany jako singiel w 2010 r, koniecznie musicie go posłuchać. Słyszałam wiele utworów, które łączyły różne języki, ale tylko zespołowi Psio Crew udało się to zrobić w tak dobry sposób!

W 2010 roku zespół na blisko 5 lat zawiesił działalność aby powrócić w świetnym stylu…

Swój pierwszy po latach koncert zespół zagrał 23 września w Warszawie podczas największego w Polsce festiwalu muzyki etno/world „Skrzyżowanie Kultur” – Sounds Like Poland. Później w internecie pojawiło się nagranie wspomnianej wcześniej „Polany”, które tylko rozpaliło mój apetyt na kolejne ich dzieła..

Ja już czekam z niecierpliwością na kolejną płytę i koncert w moich okolicach 🙂

A tymczasem:

Zapraszam Was do polubienia ich stronie na FB: https://www.facebook.com/psio.crew/

Tradycyjnie już, Psio Crew możecie posłuchać na naszej playliście:

Lub na playliście Spotify:

Więcej informacji o zespole: psiocrew.pl/

Leave a Reply