Góralskie kolędy i pastorałki
0

Góralskie Kolędy i Pastorałki

Wszyscy już żyjemy Świętami Bożego Narodzenia i przygotowaniami do Wigilii. Część z Was zapewne chciałaby przy Świątecznym stole puścić w tle delikatną muzykę góralską lub folkową. Kolędy i pastorałki góralskie – to wszystko pozwoli Wam poczuć jeszcze bardziej atmosferę Świąt.

Góralskie kolędy i pastorałki – gdzie znaleźć płyty CD?

Jeśli jesteście fanami płyt CD, które można odtworzyć na sprzęcie grającym, polecam Wam płytę Zakopower: Kolędowo ( do kupienia np. w Empiku) oraz Kolędy Góralskie w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki ( wydanie ma już 10 lat, ale uwierzcie mi, takie płyty się nie starzeją, do kupienia na portalu Serpent) .  To są dwa najpopularniejsze wydania, które zawierają przepiękne kolędy i pastorałki góralskie, jeśli jednak szukacie czegoś bardziej „niszowego”, gorąco Wam polecam Kolędy w wykonaniu zespołu Jarzębina (tak, tych od „Koko koko Euro spoko”) – piękny zbiór polskich kolęd i pastorałek wykonywanych w charakterystycznym, ludowym brzmieniu – do kupienia, również na portalu Serpent.

Playlisty z kolędami i pastorałkami w sieci.

W tym roku mam dla Was kilka list z utworami, na których znajdziecie najpiękniejsze wykonania znanych ( i tych mniej znanych) kolęd i pastorałek. Znajdziecie na nich kilka różnych wersji „Oj Maluśki, maluśki” czy „Gore gwiazda Jezusowi”, ale znalazłam też dla Was kilka perełek, na przykład  „Na konrockiej holi” czy „To Jus Pora na Wilijom”.  Znajdziecie na nich wykonania takich zespołów jak wcześniej wspominana Jarzębina, Zakopower czy Góralsi.

W tym roku playlisty są dostępne na trzech różnych platformach, wybrałam te, które są najpopularniejsze i najłatwiejsze w obsłudze.

Jeśli przeglądniecie playlisty to zauważycie, że większość utworów się powtarza, ale z racji z tego, że każda platforma ma różne zasoby, na każdej znajdziecie kilka utwórów, które są unikatowe.

YouTube

YouTube ma najwięcej użytkowników i nie ma takich ograniczeń w tym co jest na nim zamieszczone. Dlatego tutaj playlista jest najbardziej zróżnicowana, poza znanymi zespołami znajdziecie amatorskie wykonania czy nagrania z koncertów ( nie martwcie się, wybrałam takie utwory, na których nie ma bicia braw, w końcu te playlisty nie mogą przeszkadzać Wam w Wigilijnej kolacji).

Spotify

Spotify staje się coraz popularną platformą do słuchania muzyki. Playlistę na spotify przygotowałam dla Was już w zeszłym roku, w tym roku dodałam tylko kilka dodatkowych utworów, w sumie znajdziecie na niej 58 utworów czyli ponad 3 godziny słuchania. Polecam wykupienie lub wypróbowanie konta premium – wtedy będziecie słuchać playlisty bez reklam.

Tidal

Tidal staje się coraz bardziej popularny za sprawą firmy Play (tak, abonenci Play mają Tidala premium, bez reklam za darmo). Na Tidalu znajdziecie między innymi Zakopower, Golec uOrkiestrę, Trebunie Tutki i Gronicki. Playlista ma ponad dwie godziny.

Jeśli znacie jeszcze jakieś utwory, które powinny się znaleźć na playliście – piszcie w komentarzu.

Koniecznie dajcie znać w komentarzu jak Wam się podoba playlista!

 

Leave a Reply