0

Duch Gór – Trebunie-Tutki

Mam dla Was dzisiaj przepiękną płytę zespołu, którego jestem ogromną fanką, jest nim zespół Trebunie-Tutki.

Niestety, zespół ten jest traktowany jako „komercyjny góralski zespół” tylko dlatego, że kiedyś nagrał kilka świetnych góralskich „pop melodii”, które zawojowały komercyjne rozgłośnie. I właśnie te świetne melodie powodują, że mnóstwo ludzi kojarzy Trebunie-Tutki jako „ten komercyjny góralski zespół”, wszakże jest najsłynniejszą w Polsce góralską rodziną. Moim zdaniem ta etykieta  jest bardza krzywdząca, kunszt zespołu Trebunie Tutki  tkwi właśnie w tym, że wszystko co zaczną tworzyć miksują w przepiękny sposób z góralską muzyką. Nieważne czy jest to pop, jazz czy reggae i co najważniejsze, góralska muzyka w ich wykonaniu nigdy nie traci swojego charakteru.

Dlatego też będę powtarzać, że Trebunie-Tutki to jeden z najlepszych góralskich zespołów na Polskiej scenie muzycznej. Ich płyta wydana z Voo Voo czy Twinkle Brothers to istny majstersztyk, którego można słuchać godzinami :). Teraz dołącza do nich trzecia – „Duch Gór” wydana razem z Gruzińskim zespołem Quintet Urmuli.

Muzyka „Ślebodnych” czyli wolnych i niezależnych pasterzy górskich z dwóch różnych regionów łączy się na tej płycie w przepiękne harmonijne dzieła, które pokazują, że pewne wartości są niezmienne.

Polecam Wam posłuchać całej płyty na portalu Spotify na naszej playliście.

Leave a Reply