Krivan - kolekcja Kupisza inspirowana wzorami ludowymi
0

Krivan – awangardowa moda folkowa projektu Roberta Kupisza

Dzisiejszy post będzie o modzie przez duże M. O modzie, która coraz bardziej zaczyna inspirować się ludowymi motywami. Tym razem jeden z najlepszych Polskich projektantów przygotował kolekcję, która nawiązuje do Podhalańskich wzorów ludowych.

1 grudnia 2016 roku  w Warszawskiej Soho Factory odbyła się premiera kolekcji KRIVAN by Qπш Robert Kupisz. Jest to linia na sezon zima 2017/18.

Pokaz Kupisza inspirowany folklorem

Skąd wziął się pomysł na kolekcję? Sam projektant przyznaje, że projekt dojrzewał w jego głowie przez rok:

,,Pomysł na powstanie kolekcji zrodził się w mojej głowie podczas zeszłorocznej wizyty w Kościelisku. Miałem tam okazję poznać mieszkańców regionu i ich tradycje, lokalną sztukę i muzykę. W góralach zachwyciła mnie autentyczność, siła charakteru, przywiązanie i miłość do miejsca w którym żyją. Gdy jestem w górach to czuję dominację przyrody nad człowiekiem. Tatry sprawiają, że odnoszę wrażenie jakbym był w gotyckiej świątyni. Przerażają mnie ale jednocześnie fascynują.’’

Pokaz Kupisza inspirowany folklorem

„Po powrocie do domu zacząłem zgłębiać temat. Słuchałem muzyki, przeglądałem stare albumy ze zdjęciami strojów góralskich, a nawet czytałem o Janosiku. W swoich kolekcjach unikam dosłownej interpretacji tematu przewodniego i staram się łączyć historię z nowoczesnością. Równie mocno jak klimat Tatr fascynują mnie snowbordziści, którzy mają w sobie niesamowity luz i kojarzą mi się z wolnością. Dlatego w kolekcji stroje zainspirowane tradycyjnym ubiorem górali postanowiłem połączyć ze współczesnymi elementami garderoby zaczerpniętymi z tego jak ubierają się deskarze.”

Pokaz Kupisza inspirowany folklorem

Robert Kupisz bardzo często łączy klimaty i czasy. Uwielbia miksować osobowości i style. Tym razem – łącząc tradycję z nowoczesnością, styl sportowy i luźny ze stylem góralskim i grunge.

Pokaz Kupisza inspirowany folklorem

Mnie najbardziej zachwyciła 'reinterpretacja’ wzoru parzenicy – dotychczas stosowanego jako element, który zdobi zazwyczaj spodnie góralskie (w tradycyjnej wersji) lub jest haftowana w różnych miejscach na sukienkach ( obecnie jest to najpopularniejszy motyw do zdobienia kobiecej garderoby). W przypadku kolekcji KRIVAN znajdziecie zupełnie odmienną interpretację tego symbolu, parzenica jako spinka góralska służy do upinania warkoczy, jako nadruk pojawia się na spódnicach i koszulach.

Krivan - kolekcja Kupisza inspirowana wzorami ludowymi

Jedno jest pewne – ta kolekcja to jedna z najlepszych kolekcji inspirowanych folklorem i zarazem ogromny powiew nowoczesności w branży mody nawiązującej do wzorów ludowych.

Pokaz Kupisza inspirowany folklorem

Poniżej znajdziecie zdjęcia ubrań, które mnie najbardziej zachwyciły.

Zdjęcia pochodzą ze strony: https://robertkupisz.com/pl/collections/krivan-winter-2017-18

Leave a Reply