Ślubne góralskie buty
0

Góralski ślub – jakie buty?

Gdy zdecydowałaś się na Góralski ślub, w pewnym momencie stajesz przed dylematem – jakie wybrać buty?

Buty mogą być idealnym dopełnieniem sukni, mogą podkreślić charakter wesela, ale mogą być ozdobą, która będzie zbędna. Przede wszystkim jednak buty muszą spełniać dwie najważniejsze role: być komfortowe i pasować do Twojego stylu. Dlatego też tak ważne jest aby zastanowić się nad wyborem „tej jedynej” pary butów.

Ślubne szpilki góralskie
www.swarne-buty.pl

Wygoda przede wszystkim.

Nieważne w jakim stylu jest Twoje wesele i ślub – jedna zasada pozostaje niezmieniona: najważniejsza jest wygoda. Dzień ślubu nie jest normalnym dniem, czeka Cię kilka godzin tańców, ponad godzina w Kościele i co najmniej godzina stania i przyjmowania życzeń. Czeka Cię też mnóstwo emocji i stresu, przez co Twoje stopy mogą być bardziej wilgotne niż na co dzień, przez co możesz być bardziej narażona na obtarcia.

Bo długość się liczy…

Tak jest, w przypadku butów ślubnych długość (a raczej wysokość) obcasa jest bardzo ważna. Dlaczego? Jest kilka powodów.

Po pierwsze, tak jak poprzednio – wygoda jest najważniejsza. Jeśli nie potrafisz, lub nie chodzisz w butach na obcasie – całonocna zabawa na butach o obcasie wyższym niż 6 cm będzie dla Ciebie po prostu katorgą. Stopy (i nogi), które nie są przyzwyczajone do takiej wysokości zaczną Cię boleć jeszcze przed pierwszym tańcem i odbiorą Ci całą przyjemność z reszty wieczoru.

Szpilki na niskim obcasie
http://www.witt.com.pl/?ludowe,93

Po drugie, jeśli nie lubisz obcasów a jesteś niska – pomyśl nad delikatnym (nawet ukrytym) koturnem, który doda Ci 2-3cm. Taka wysokość nie będzie odczuwalna dla Twoich stóp, ale pomoże wyrównać różnice wysokości między Tobą a Twoim partnerem.

Kierpce góralskie - Śwarne Buty
www.swarne-buty.pl

Po trzecie – zanim zdecydujesz się na ostateczną wysokość obcasa – pomyśl o fasonie swojej sukni. Jeśli masz suknie w stylu boho, delikatną i zwiewną – nie bardzo będą do niej pasowały wysokie szpilki na platformie. I odwrotnie – są suknie, które wymagają delikatnego podniesienia nogi.

ABC Ślubu - góralskie kierpce
http://www.folkdesign.pl/folk.html

Po czwarte – kupując buty weź pod uwagę fakt, że po kilku godzinach tańca noga może trochę spuchnąć. Jeśli wybierzesz buty na obcasie – opuchlizna może być bardziej odczuwalna, dlatego też postaraj się dobrać buty o „luźniejszym” fasonie.

Góralskie ślubne szpilki z niebieskim góralskim materiałem
www.swarne-buty.pl

 Materiał

Materiał, z którego zrobione są buty, może być tematem kontrowersyjnym.

Góralskie szpilki z tybytu
www.swarne-buty.pl

Są wśród Was na pewno osoby, które kupują tylko wyłącznie skórzane buty, ponieważ jest to materiał bardziej trwały i ekskluzywny. W dodatku znam osoby, które mogą chodzić tylko w butach ze skóry naturalnej, ponieważ tylko w nich nie pocą im się stopy.

Z drugiej jednak strony na pewno odezwą się osoby, które ze względów ideologicznych nie noszą skóry naturalnej. I mają do tego pełne prawo :).

Niebieskie góralskie buty
www.slubnybucik.pl

Dlatego też materiał jest zależny w pełni od tego w czym czujecie się lepiej i co daje Wam większe poczucie komfortu (zarówno psychicznego jak fizycznego).

Fason i styl

Docieramy do najważniejszego – fason i styl.
Na rynku znajdziecie wiele modeli butów w różnych fasonach i stylach. Możecie wybrać co Wam się najbardziej podoba. Mam jednak kilka wskazówek dla Was (i kilka inspiracji).

Baleriny góralskie malowane
www.swarne-buty.pl

Najpierw zastanów się jak bardzo Twój ślub jest góralski a jak bardzo jest „inspirowany”.  To już dużo pomoże.
Jeśli Twój ślub jest typowo góralski, najlepszym (ale nie jedynym) wyjściem są kierpce (zarówno te klasyczne, jak i białe czy w wersji na obcasie).

Czerwone kierpce na obcasie
www.swarne-buty.pl

Jeśli Twój ślub jest „inspirowany”, czyli zapożyczasz tylko elementy z góralskiego wesela, masz większe pole do manewru :).

W zależności od tego jaki masz fason sukni możesz mieć zarówno kierpce jak i szpilki stylizowane na góralskie.

Kremowe szpilki góralskie
www.swarne-buty.pl

Możesz też zrezygnować całkowicie z kupowania „góralskich szpilek” i zdecydować się na kupienie nowoczesnych, klasycznych szpilek. W takim przypadku możesz pomyśleć o szpilkach w kolorze czerwonym lub zielonym, tak aby pasowały do pozostałych dodatków w ludowym stylu.

Kaszubkie ślubne tenisówki
http://www.farwa.pl/

Tutaj polecam odwiedzić bloga Kasi Skalskiej, która zebrała dla Was galerię czerwonych szpilek na wesele „z przytupem”: http://kasia-skalska.blogspot.com.

Czerwone szpilki na góralskie wesele
http://kasia-skalska.blogspot.com.

Jest jeszcze jedna rzecz warta rozważenia: czy chcesz mieć szpilki na jedno wyjście? Obecnie coraz częściej przyszłe Panny Młode decydują się na szpilki, które później będą mogły ubrać na inne okazje. Wtedy warto się zdecydować na inny kolor butów lub np fason, który w przyszłości można przefarbować lub pomalować.

Na koniec jeszcze jedna rada: kupcie buty dwa – trzy tygodnie przed Ślubem i „rozchodźcie je” tak, żeby były idealnie dopasowane do Waszej stopy.

A Wy? Jakie szpilki miałyście/ planujecie mieć na swoim weselu?

Leave a Reply