Góralski, ludowy sutasz, naszyjnik
0

Sutasz folkowy (w wersji ludowej)

Sutasz ( i sutasz folkowy) staje się ostatnio coraz bardziej popularną techniką tworzenia ozdób. Fantazyjne, ręcznie robione esy floresy, zdobione (często bogato) kamieniami, misternie splecione i tworzące trójwymiarową (często bardzo kolorową) biżuterię przykuwają oko każdego.

Sutasz jest rodzajem haftu, ręczną techniką, w dodatku sploty sutaszu łudząco przypominają ludowe wzory. Postanowiłam więc poszukać dla Was biżuterii w tym stylu.

Zacznijmy od podstaw 🙂

Meksykańskie ludowe wzory sutaszu
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/kolczyki/148-mexicano-kolczyki-sutasz

Czym jest Sutasz?

Jak już wcześniej wspomniałam, to rodzaj haftu ręcznego, wykorzystujący cienkie (3-5 mm) paski plecionki z wiskozy (kiedyś wykonywane z jedwabiu i wełny).

haft sutasz w dawnych czasachNazwa techniki wynika z nazwy pasków ale również z francuskiego słowa „soutache” – który oznacza szamerunek (ozdoby naszywane na mundury wojskowe).  Pierwotnie sutasz służył głównie do wykonywania naszywek na mundurach i zdobienia krawędzi strojów ludowych, dopiero później zaczął być wykorzystywany do wykonywania biżuterii.

Jak widzicie, nie jest to technika nowa – już w starożytnych Chinach była wykorzystywana  w zdobieniu ubrań, jednak dopiero dość niedawno zaczęła być wykorzystywana do konstruowania biżuterii.

Folkowy naszyjnik z sutaszu
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/naszyjniki/150-folkowy-naszyjnik-sutasz

Kunsztowna i pracochłonna konstrukcja ozdób, użycie kamieni szlachetnych i mnogość możliwości jakie daje ta technika sprawiły, że biżuteria z sutaszu stała się luksusowym wyrobem (ze względu na cenę i ze względu na niepowtarzalność wielu z ozdób).

Sutaszowy naszyjnik parzenica - element wystawy odkodowane
http://www.trendymania.pl/bizuteria-naszyjniki-margita,73036.html – Luksusowy naszyjnik – cena 2700 zł

Gdzie znajdę Sutasz?

Pierwszą znaną „sutaszanką” biżuterii jest Izraelka Dori Csengeri. Jej bizuteria znana jest na całym świecie, jej biżuteria zachwyca pomysłowością, egzotyczną kolorystyką i niesztampowymi kształtami. Artystka współpracuje z firmą Swarovski dla której projektuje biżuterię, ale ma także swoje autorskie galerie w Barcelonie, Nowym Jorku, Tokio i Mediolanie.

sutasz Dori

Jakiś czas temu pisałam o sandałkach zdobionych Sutaszem (wpis o sandałkach tutaj), dziś jednak skupimy się tylko na biżuterii.

Ze względu na fakt, że sutaszowe wzory dość mocno przypominają ludowe zdobienia (w końcu kiedyś do tego służyły), nie musisz szukać osoby, która zajmuje się tworzeniem ludowej biżuterii. Najważniejsza jest precyzja wykonania i wyobraźnia twórcy.

Kolczyki na ludowo niebiesko
http://www.ceneo.pl/37544473

W internecie znajdziecie mnóstwo mniejszych lub większych marek, które produkują różnorakie wzory. Jest jednak kilka marek, które mają ogromny wybór i przepiękne, zaprojektowane  wzory.

Naszyjnik sutaszowy góralskie korale
www.allegro.pl

Dla mnie najlepszą marką, którą polecam Wam z całego serca jest AlliSu Sutasz, pracownia Alicji, która sama o sobie mówi:

Mama czwórki maluchów, kobieta z twórczym ADHD

To „Twórcze ADHD”  widać w ofercie: ponad 150 (!!!) wzorów ( z możliwością indywidualizacji), nietuzinkowe rozwiązania i sposoby wykorzystania sutaszu.

kolorowe kolczyki w ludowych wzorach
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/kolczyki/120-kolorowe-kolczyki-sutasz

W ofercie AlliSu znajdziecie (jak już wspomniałam) duży wybór sutaszowych mini- arcydzieł. Znajdziecie zarówno klasyczny sutasz jak i sutasz folkowy.

Wybrałam dla Was te najbardziej „ludowe”, które z powodzeniem mogą zastąpić góralskie korale lub być idealnym dopełnieniem stylizacji w stylu folk.

Zacznijmy od „najbardziej tradycyjnej wersji” – góralskie stroje kojarzą się z kolorem czerwonym, więc jeśli szukasz alternatywy do góralskich korali lub kolczyków z koralem zaglądnij do Allisu. Sutasz folkowy w najlepszym wydaniu znajdziesz własnie tam.

Czerwono czarne góralskie kolczyki sutasz
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/kolczyki/015-mega-kolorowe-kolczyki-sutasz-78
Ludowy naszyjnik - alternatywa dla korali góralskich
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/naszyjniki/040-czerwono-czarny-naszyjnik-sutasz

Jeśli lubicie rosyjską Matrioszkę – zakochacie się na pewno w tych kolczykach:

kolorowe kolczyki sutasz - matrioszka
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/kolczyki/036-matrioszki-kolczyki-sutasz

Najpiękniejszy z wszystkich jest jednak naszyjnik folk, który niedawno pojawił się w ofercie Allisu Sutasz.

Folkowy sutaszowy naszyjnik
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/naszyjniki/150-folkowy-naszyjnik-sutasz

Naszyjnik jest bardzo bogaty. Decoupage’owe elementy zostały splecione za pomocą sutaszu z czerwonymi kamieniami, które kojarzą się z góralskimi koralami. Całość ma kształt zbliżony do parzenicy. Wydawałoby się, że to połączenie jest przekombinowane – a jednak efekt jest piorunujący.

Góralski, ludowy sutasz, naszyjnik
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/naszyjniki/150-folkowy-naszyjnik-sutasz

Właśnie ten naszyjnik znalazł się niedawno w moich rękach i zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia. Bogato zdobiony  o pięknym kształcie pasuje nie tylko do wieczorowych sukni ale też do codziennych zestawów.  Jedno jest pewne – w każdej sytuacji nie pozostaje niezauważony!

ludowy naszyjnik sutasz
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/naszyjniki/150-folkowy-naszyjnik-sutasz

Jakość wykonania i precyzja są na najwyższym poziomie. Do tego idealne wyważenie kolorów i wzorów – to jest przepis AlliSu na idealny sutasz folkowy.

Allisu - precyzyjny kolorowy naszyjnik ludowy z folkowym motywem
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/naszyjniki/150-folkowy-naszyjnik-sutasz

ps. Jeśli wolicie bardziej kolorową odmianę naszyjnika, na stronie pojawił się kolejny model:

Folkowy kolorowy naszyjnik soutache
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/naszyjniki/151-folkowy-naszyjnik-sutasz

Sutasz ślubny

Sutasz pojawia się coraz częściej jako dopełnienie sukni ślubnych. Niejednokrotnie jest nie tylko dopełnieniem ale również akcentem kolorystycznym który łączy strój Panny młodej i motyw przewodni wesela/ ślubu.

Ślubny sutasz
http://www.abcslubu.pl/nasze-sesje-slubne/4518/kopciuszek-motyw-przewodni-na-slub-i-wesele

Biżuteria sutaszowa jest zazwyczaj bardzo bogata i jak już wcześniej wspomniałam, jest dość luksusowa. Dlatego też czasem wystarczą proste, białe kolczyki aby przepięknie podkreślić urodę Panny Młodej.

Kolczyki ślubne sutasz
http://www.abcslubu.pl/nasze-sesje-slubne/5504/zimowa-sesja-slubna-w-lesnej-scenerii

Tutaj też polecam Wam Allisu – na stronie tej marki znajdziecie kilkanaście przepięknych ślubnych wzorów. A i właścicielka marki na pewno zrobi dla Was indywidualne zamówienie, które będzie idealnie pasować do charakteru sukni i stylu wesela.

Kolczyki ślubne sutasz
http://allisu.pl/bizuteria-sutasz/slub/111-kolczyki-slubne-sutasz

  Pochwalcie się czy macie już w swojej kolekcji sutaszowe arcydzieła? A może planujecie ich zakup w najbliższym czasie?


Adres Allisu Sutasz: http://allisu.pl/

Leave a Reply