1

Hafty Łemkowskie w modzie

Pofolkuj jest blogiem poświęconym głównie wzornictwu góralskiemu, jednak od czasu do czasu zdarza mi się „skok w bok”. Tak będzie i dzisiaj.  Chciałabym przedstawić Wam piękne hafty i wzory łemkowskie, które ostatnio są coraz popularniejsze w modzie.

Łemkowie – kim są?

Zanim przejdziemy do mody, trochę „teorii”. Łemkowszczyzna to obszar, obejmujący tereny Beskidu Sądeckiego, Niskiego oraz zachodni skrawek Bieszczad (południowe części powiatów Nowy Targ, Nowy Sącz, Gorlice, Jasło, Krosno, Sanok i skrawek Leskiego). Jednym słowem jest to obszar, który wchodzi głębokim klinem miedzy granicę Polsko Słowacką[1].

Według badaczy ukraińskich, Łemkowie to szczątkowa ludność pierwotnego osadnictwa ruskiego (nie mylić z Rosyjskim). Według badaczy polskich, są oni powiązanie z falą osadnictwa wołoskiego z XIV- XVI wieku. Sami łemkowie wolą nazywać się potomkami plemienia Białych Chorwatów :)[1].

http://www.mariakieleczawa.pl/kolekcja/bi%C5%BCuteria-koralikowa/naszyjniki/

Tradycyjne stroje Łemków

Barwne stroje to najbardziej rzucający się w oczy element ich kultury. Ubiór nie był jednolity na całym obszarze choć występowały reguły i zasadnicze części, dzięki temu możemy  klasyfikować go jako odrębną całość. [1] [2]

Elementy stroju zarówno kobiecego jak i męskiego nie dużo różniły się od podstawowych elementów stroju góralskiego (w końcu ubranie miało przede wszystkim być praktyczne). Tak więc u kobiet znajdziemy płócienną koszulę, spódnicę, gorset (lub kamizelka), chustka, kurtka a zimą kożuszek.  U mężczyzn można znaleźć koszulę, lniane/ wełniane spodnie, kamizelkę z sukna i kurtkę lub płaszcz z sukna oraz filcowy kapelusz[1]

http://lemkowyna.blogspot.com/2015/03/co-emkinie-wdzieway-czyli-o-ubiorze.html

Strój Łemków wyróżnia na tle innych strojów ludowych, bogaty haft krzyżykowy, który na myśl przywodzi hafty z koszul ukraińskich.

U mężczyzn ten haft był najczęściej spotykany na koszulach, na klatce piersiowej. U kobiet na klatce piersiowej i na rękawach. Na wschodzie strój kobiet był bardziej bogato zdobiony niż w zachodniej części łemkowszczyzny [3].

http://www.beskidartdeco.pl/sklep/pl/p/koszula-meska-lemkowska/1174

W kulturze ludowej Łemków haft krzyżykowy zajmował szczególne miejsce. Występowały lokalne osobliwości w ornamentacji, jednak „baza” była wspólna.

Na obszarach Łemków, najstarsze hafty składały się z czerwonych oraz czerwono-niebieskich motywów linearnych. Wraz z upływem czasu, haft wzbogacano innymi kolorami – błękitem, zielenią oraz żółcią [wikipedia].

Haft Łemkowski współcześnie

Haft Łemków swoim bogactwem inspiruje i wręcz zachęca do wykorzystania we współczesnych strojach. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej producentów decyduje się na wykorzystanie motywów takiego haftu w swoich produktach.

Zacznijmy od Marki Matuula, o której pisałam już w poprzednim wpisie . Pozwolę sobie tutaj stwierdzić, że Matuula „robi kawał dobrej roboty”, bo nie opiera się na stereotypowych haftach, które można znaleźć po wpisaniu w google „haft ludowy”.

Twórcy tej marki skupiają się na tym aby hafty były nie tylko prawdziwe ale również oryginalne i niepowtarzalne. Każdy haft jest sprawdzany w bibliografii i muzeach, dzięki temu kupując ich produkt macie pewność, że hafty są haftami tradycyjnymi. I za to właśnie lubię Matuulę :).

Pamiętacie bluzkę z poprzedniego wpisu? To właśnie ta koszula jest zdobiona pięknym haftem łemkowskim :).

Folkowa koszulka na wieczorowe wyjście
https://matuula.pl/top-ecru-haft-lemkowski

Niestety w Polsce jest mało firm, które decydują się na wprowadzenie haftów łemkowskich do swoich produktów. Dlatego też mam dla Was garść inspiracji „ze świata”.

http://varenykyfashion.com/
asos.fr
http://foberini.com/product-category/zhenskaya-odezhda-ru-ru/vishivanki-zhinochi-ru-2-ru/page/4/
http://foberini.com/en/product-category/women_clothing-en-en/embroidery_ladies-en/
http://fashionfromukraine.blogspot.com/2014/08/ethno-chic.html
http://levadnajadetails.com/
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/3f/48/3b/3f483bfbf042789c8f1d576191b8f0d7.jpg

Przy okazji, zachęcam Was do odwiedzenia bloga „Make Life Lemko”, na którym znajdziecie wiele ciekawych informacji i inspiracji na temat kultury Łemków. Dziewczyny z bloga prowadzą również markę o tej samej nazwie. W ich ofercie znajdziecie między innymi skarpetki we wzory łemkowskie.

https://www.koszulkomat.eu/23919-wyszywanka-1.html

Biżuteria łemkowska

Biżuteria łemkowska – krywulki, misternie pleciona z koralików to coś co przyciąga uwagę każdej „sroczki” biżuteryjnej.  Dlatego też nie mogło jej zabraknąć w dzisiejszym poście.

Często „kołnierz” tworzony z krywulki osiąga szerokość dwudziestukilku centymetrów a samo zrobienie krywulki to nie lada wyzwanie :).  Cienka, mocna nić, na którą nawleczone są setki kolowoych koralików. Wszystko to ułożone w geometryczny, skomplikowany wzór, inspirowany haftem krzyżykowym.  Dawniej krywulki, noszone przez łemkinie, świadczyły o ich zamożności.

http://www.mariakieleczawa.pl/kolekcja/bi%C5%BCuteria-koralikowa/naszyjniki/
http://lemkowyna.blogspot.com/2015/03/co-emkinie-wdzieway-czyli-o-ubiorze.html
http://www.mojebieszczady.com/aktualnosci/2016/05/11/krywulka-bi%C5%BCuteria-rodem-z-karpat

Współcześnie miłośniczki łemkowskich wzorów mogą również nosić piękne kolczyki ozdobione haftem łemkowskim. Kolczyki te na pewno będą idealnym (a zarazem dyskretnym) elementem podkreślającym zamiłowania właścicielki.

https://matuula.pl/ona-bizuteria/kolczyki-biale-haft-lemkowski-duze

Przy okazji tego wpisu mam dla Was jedną parę kolczyków. Jeśli chcecie je otrzymać, napiszcie do mnie: [email protected] krótkiego maila z 3 słowami, które najlepiej opisują haft łemkowski. Autor najciekawszego maila otrzyma kolczyki marki Matuula.

Wyniki ogłosimy 30 sierpnia Facebooku Pofolkuj oraz Matuula.

Źródła: [1] , [2] ,  [3] wikipedia

ps. Dla fanów haftu krzyżykowego znalazłam stronę gdzie bezpłatnie mogą pobrać kanwy do Haftu Łemkowskiego: link.

1 thought on “Hafty Łemkowskie w modzie”

Leave a Reply