1

Polki Folki VII

Polki Folki VII już za nami. Kto nie był, niech żałuje. A kto żałuje i chce nadrobić – zapraszam do przeczytania mojej relacji z tego wydarzenia.

Na początek garść informacji 🙂

Polki Folki, największy pokaz mody folk w naszym kraju, organizowany rokrocznie na Podhalu przez Anetę Larysę Knap. Pokaz charakteryzuje się tym, że co roku organizowany jest w miejscach, które są kojarzone z Podhalem: elektrownia w Niedzicy, lotnisko w Nowym Targu czy (tak jak w tym roku) Hala Lodowa w Nowym Targu. Co roku zmienia się również motyw przewodni pokazu, mieliśmy już motyw wody, powietrza, ognia – w tym roku motywem był diament („Tradycja jak diament”).

polki folki, pokaz mody ludowej, folk

W tym roku Polki Folki  (jak już wspomniałam) odbyły się na terenie Hali Lodowej w Nowym Targu a same modelki przechadzały się po wybiegu zbudowanym na tafli lodu! Atrakcje towarzyszące wydarzeniu (poza samymi pokazami) w tym roku:

-bicie rekordu Guinnessa w ilości osób ubranych w stroje ludowe,

–  rozpoczęcie sezonu Hokejowego

-prezenty dla pierwszych 300 osób, które pojawiły się na pokazie

– możliwość schłodzenia się na hali lodowiska w bardzo upalny dzień :).

Pokaz mody folk – tradycja miesza się z nowoczesnością

Polki Folki to przede wszystkim pokaz mody folk, mylą się jednak Ci, którzy myślą, że jest to pokaz wyłącznie kolekcji Anety Larysy Knap. Owszem, jej kolekcja prezentowana jest w pokazie finałowym, ale poprzedza ją kilka bardzo ciekawych pokazów, na które warto zwrócić uwagę.

polki folki, pokaz mody ludowej, folk

W tym roku na wybiegu pojawiły się marki/ projektanci, których pamiętam z szóstej edycji Polki Folki. Nie przeszkadzało mi to jednak ponownie delektować się widokiem świetnych kreacji wzbogaconych o nowe elementy. Tak więc na wybiegu ponownie pojawiła się kolekcja Mirosławy Szałasty inspirowana folklorem Górnego Śląska, nowa kolekcja ubrań marki Skandal czy seria ubrań zaprojektowana przez Marysię Sadowską. 

Na tym jednak nie koniec ;). Aneta zadbała o to aby pojawiło się coś nowego na pokazie. Największe wrażenie na mnie zrobił pokaz marki Haft Fashion. O samej marce pisałam jakiś czas temu na Pofolkuj (cały wpis do przeczytania tutaj), nie miałam jednak okazji zobaczyć na żywo najnowszych strojów zaprojektowanych przez Panią Jadwigę. Stroje marki Haft Fashion prezentowane na modelkach w szpilkach aż zachęcały do zakupu nowego stroju góralskiego ;). Bogactwo wzorów i kolorów, które ze sobą idealnie współgrały powodowało, że z minuty na minutę coraz bardziej zakochiwałam się w produktach tej marki :). Ten pokaz udowadnia, że „tradycja jak diament” – tradycyjne stroje potrafią być ozdobą kobiety tak samo jak diamentowa biżuteria.

Wśród nowości znalazły się również ubrania projektu Macieja Soja. Kolekcja (zupełnie odmienna od tej marki Haft Fashion) była inspirowana kulturą Korei Południowej co jest bardzo mocno widoczne w fasonach i kolorach ubrań. Projektant przyznaje jednak, że tworząc tą kolekcję inspirował się polskim folklorem. Zdobienia zostały wykonane techniką druku sublimacyjnego. Ubrania zachwyciły całą publiczność i wzbudziły niemałe zainteresowanie.

Fani różnego rodzaju dodatków mogli znaleźć coś dla siebie. W pokazach mogliśmy podziwiać biżuterię sutaszową marki AdityaDesign (o tym jak sutasz idealnie pasuje do folkowych ubrań możecie poczytać tutaj) czy skarpety w wersji folk marki Steven (od kilku lat na wybiegach lansowana jest moda noszenia skarpet do szpilek, w tym roku Polki Folki wpisały się w ten trend).

Jeszcze kilka słów o pokazie finałowym ;). Najnowszą kolekcję Folk Design miałam okazję zobaczyć wcześniej na zdjęciach z pokazu w Nosalowym Dworze czy na zdjęciach promujących Polki Folki, więc wiedziałam czego się spodziewać.  Pomimo tego, widok kreacji na żywo, w dynamicznym oświetleniu reflektorów robił wrażenie. Nowe modele sukni ślubnych zachwycają a suknie z wyciętymi plecami są zaskakujące.

Tradycja = Hokej

Tradycja to nie tylko folklor. Dla wielu nowotarżan tradycja wiąże się również z Hokejem. Pokaz na tafli lodu to tylko jeden z wielu akcentów hokejowych. Pokaz był bowiem połączony z inauguracją sezonu hokejowego. W przerwach między pokazami na lodzie pojawiali się m.in. młodzi hokeiści MMKS. Krótką rozmowę z prowadzącym pokaz odbył również kapitan KH Podhale.

polki folki, pokaz mody ludowej, folk

W zeszłym roku na pokazie furorę zrobiła baletnica tańcząca w gorsecie góralskim. W tym roku Aneta przygotowała kolejną atrakcję, która zachwyciła wszystkich. Był nią pokaz jazdy figurowej na lodzie w wykonaniu mistrzyni Doroty Piękoś i jej małych podopiecznych, który zapierał dech :). Jestem przekonana, że po tym pokazie wiele młodych mam postanowi wysłać swoje pociechy do szkoły Pani Doroty.

Czekamy co będzie dalej..

Już nie mogę się doczekać kolejnej edycji Polki Folki, z roku na rok Aneta, główna organizatorka pokazu podnosi poprzeczkę i zaskakuje coraz to bardziej nowatorskimi pomysłami. Jak tylko będę znać pierwsze szczegóły, na pewno dowiecie się o nich na Pofolkuj jako pierwsi.

polki folki, pokaz mody ludowej, folk

ps. jeśli ktoś był na pokazie, koniecznie dajcie znać jak Wam się podobał!

Zdjęcia: Katarzyna Wolska

1 thought on “Polki Folki VII”

  1. Pierwszy raz widziałam na pokazie mody FOLK piękne dodatki w postaci cudownych skarpet . Sprawdziłam. okazuje się , że to polski producent w Łowicza. Przed pokazem w garderobie zadziwiłam się ich wzornictwem i wysoką jakością. a czarna długa skarpeta góralska to hit. Stroje zaprezentowane są ponadczasowe, zachowują uwielbienie do tradycji. coś pięknego.

Leave a Reply