0

Persjarnia Zambrzyckich – tkactwo na najwyższym poziomie

Dziś będzie o folklorze w innym wydaniu – bardziej tradycyjnym. Chciałabym Was dzisiaj zarazić fascynacją produktami tkanymi w tradycyjne Polskie wzory.

Pasy kontuszowe, makaty buczackie to element garderoby, który kojarzy się wszystkim z czasami sarmatów i szlachty. Zgadza się … Mam jednak dla Was coś co Was zaskoczy 🙂 – wyroby z Persjarni Zambrzyckich.

bieżnik folkowy tkany w Polsce, świąteczny bieżnik
http://persjarnia.com/

Jestem zafascynowana tą firmą bo po raz pierwszy zetknęłam się z marką, która nie „naśladuje” czy „inspiruje się” – a próbuje odtworzyć tradycyjne wzory na tkaninach. W dodatku jej właściciele – Przemek & Oleńka, są autentyczni w tym co robią!

http://persjarnia.com/

Głównym założeniem jest aby przywrócić ozdobne tkaniny, które są kojarzone z tradycyjnym Polskim ubiorem i domem.

Skąd pomysł?

Uwielbiam marki z historią i uwielbiam ludzi, którzy mają pasję. Persjarnia ma bardzo oryginalną hisotrię: Krewny Przemka – Paschalis Jakubowicz założył w XVIII w. persjarnię w Lipkowie. Podczas rodzinnych rozmów przy stole na temat drzewa genealogicznego Zambrzyckich i powiązania z Paschalisami przerodziły się w zamiłowanie Przemka do sztuki Orientu.  Później Przemek spędził wiele lat na Wschodzie i one zaowocowały chęcią powtórzenia rodzinnej tradycji tkackiej. Co ważne! Wszystkie produkty są wykonywane w tej samej technologii w jakiej były tkane od XVI do XVIII wieku. Przemek i Oleńka są pasjonatami tego co robią, podczas tworzenia tego wpisu musiałam ich „łapać” gdzieś na wschodzie bo zapewne znów poszukiwali inspiracji :). W dodatku tak pozytywnie zakręconych ludzi, zakochanych w tym co robią rzadko kiedy się spotyka.

bieżniki, obrusy folk, tkane ludowe, tradycyjne
http://persjarnia.com/

Technologia tkania…

Ale właściwie jak wygląda ta technologia i jak wygląda proces tkacki? Pewnie większość z Was nie ma pojęcia, dlatego też postanowiłam Wam pokazać jak skomplikowany to jest proces.

Folkowy tkany materiał, materiał tradycyjny
http://persjarnia.com/

Cały proces zaczyna się od pomysłu na tkaninę oraz dokładnego szkicu, na którym uwzględniane są kolory.

I tu ciekawostka:  druga strona tkaniny musi być również przemyślana ( kolory nie mogą się powtarzać w tych samych miejscach po obu stronach bo krosna się zatną).

folkowe bieżniki, bieżniki tradycyjne na święta
http://persjarnia.com/

Potem zaczyna się „zabawa” w tłumaczenie projektu na język krosna. Musi być stworzony cały algorytm, które nitki osnowy mają być podniesione, a które opuszczone.

http://persjarnia.com/

Na tym komplikacje w procesie produkcji się nie kończą. Do krosna ładowane są szpule z osnową, które mogą wystarczyć aż na 800 mb tkaniny (!), niestety każdy przeładunek to długa przerwa w produkcji.

Skąd się biorą takie piękne kolory?  Na szpuli są trzy osnowy: czarna, biała i czerwona. Przy spleceniu z wątkami osnowy zmieniają kolor na taki, który jest ostatecznie widziany przez nas. Ta sama nitka czerwonego wątku spleciona z czerwoną osnową da kolor intensywnie czerwony, spleciona z białą osnową da kolor różowy a z czarną głębokie bordo.

folkowe bieżniki, bieżniki tradycyjne na święta
http://persjarnia.com/

Jak widzicie sam proces, w którym tkane są piękne wzory, nie jest łatwy i szybki. Właśnie dlatego produkty z Persjarni Zambrzyckich poza walorami estetycznymi mają ogromną wartość. Nie są to zwykłe tkaniny, które kupicie w pasmanterii czy na Targu – to są małe arcydzieła. Tak jak podziwiam ubrania z haftem ręcznym bo kosztują dużo trudu i wysiłku ( nie mówiąc o umiejętnościach) – tak podziwiam też tkaniny z Persjarni – cały proces powstawania ma tutaj ogromne znaczenie.

Produkty z Persjarni – najwyższa jakość wykonania!

W ofercie persjarni znajdziecie wyroby „czysto” tradycyjne takie jak Pasy Kontuszowe czy Makaty Buczackie, ale możecie również znaleźć produkty, w których na pewno się zakochacie.

Folkowe pasy kontuszowe, tradycyjne
http://persjarnia.com/

Pierwszym z nich są bieżniki. Wykonane tradycyjną techniką, w piękne wzory, będą piękną ozdobą Świątecznego Stołu.  Bieżnik na żywo wygląda o wiele lepiej niż na zdjęciach, kolory mienią się a wzór jest wręcz trójwymiarowy.

folkowe bieżniki, bieżniki tradycyjne na święta
http://persjarnia.com/

Bieżniki są idealne również na prezent – jeśli szukacie prezentu dla kogoś kto lubi folkowe/ tradycyjne wzory lub po prostu uwielbia dobre jakościowo produkty – koniecznie zamówcie bieżnik! Będzie to na pewno lepszy prezent niż kolejne pióro lub wino do kolekcji.

Choć bieżniki są piękne i na pewno zagoszczą u mnie na stole ( nie tylko od wielkiego święta) to mam dla Was coś co mnie zachwyciło. Są to Pasy wizytowe dla Pań i pasy do garnituru dla Panów.

Folkowe pasy do garnituru dla panów, pas na ślub, dodatek folk ślubny
http://persjarnia.com/

Myślicie nad dodatkiem do sukni ślubnej, który podkreśli Waszą folkową duszę i równocześnie będzie mógł być wykorzystany jako element garderoby Pana młodego? Pas od Garnituru i Pas wizytowy to idealny dodatek.

pas dla kobiet, trendy 2018, pasek do sukienki, pasek do kombinezonu
http://persjarnia.com/

Ale Pas wizytowy nie jest zarezerwowany tylko dla Panien Młodych, to również coś co podkreśli talię kobiety w każdej sukience czy kombinezonie. Pas idealnie będzie współgrał z białą koszulą ale też ze zwykłą małą czarną.

folkowy pas do sukienki, pas w kwiaty do sukienki, pas trendy
http://persjarnia.com/

Trendy w modzie znów się zmieniają i pasy wkraczają na ulicę, w Zarze, Stradivariusie znajdziecie wiele pasów, które są haftowane/ drukowane w folkowe motywy. Wszystkie jednak bledną przy pasach z Persjarni. Pasach, które nie tylko są świetne jakościowo, ale też zmieniają delikatnie kolory (opalizują) i przede wszystkim są autentyczne. Pasy z persjarni to nie zakup na jeden sezon – to inwestycja.  Takie projekty nie wychodzą z mody!

pas dla kobiet, trendy 2018, pasek do sukienki, pasek do kombinezonu
http://persjarnia.com/

ps. Nawet na Paniach o pełnych biustach i kształtach pasy wyglądają świetnie (patrzcie na Ashley Graham) a Pasy z Persjarni mają taki kształt, że tylko podkreślają to co piękne!

 Koniecznie odwiedźcie stronę persjarnia.com i polubcie FB Persjarni Zambrzyckich – ich projekty naprawdę zniewalają!

Jeśli szukacie prezentu, pomysłu na strój – wpadnijcie na ich stronę. Na pewno znajdziecie coś dla siebie. Jeśli macie zły humor i macie ochotę poprawić go sobie zakupami- kupcie Pas w Persjarni. Jak tylko skontaktuje się z Wami Przemek w sprawie zamówienia, od razu poprawi Wam się humor ;). A dzień później jeszcze bardziej Wam się poprawi jak pojawi się kurier z paczką zawierającą piękny tkany pas, mieniący się wieloma barwami!

Leave a Reply