Biżuteria modułowa, pandora, biżuteria z korala, parzenica
1

Biżuteria Artystyczna z Korala

” Czerwone Korale, czerwone niczym wino… ” – pamiętacie ten przebój?

Postanowiłam dzisiaj napisać o jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów w stroju ludowym, jest nim koral – czerwony surowiec nazywany kwiatem morza, który często przez wiele osób jest niedoceniany.

Zdjęcie: East News

Jak powstaje koral?

Dawno temu wierzono, że koral powstaje z krwi meduzy i że im kolor czerwony jest intensywniejszy tym większe ma właściwości uzdrawiające.

https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Obecnie każde dziecko wie, że korale to nie minerały (jak diamenty czy szmaragdy) a szkielety wapienne koralowców (dokładnie koralowców: Anthoza). Jest to grupa, w skład której wchodzi wiele gatunków organizmów morskich. Koralowce żyją w ciepłych wodach mórz na głębokości 3-50m i nie znajdziemy ich niestety w Morzu Bałtyckim. Najczęściej występują w basenie Morza Śródziemnego, wzdłuż wybrzeży Algierii i Tunezji oraz zachodnich Włoch.

Koral w formie jaką widzimy w biżuterii, uzyskuje się przez usunięcie z wyłowionego szkieletu miękkich części a następnie polerowanie aż do osiągnięcia szklistego połysku.

I w tym momencie nasuwa się pytanie  – skąd na Polskich ziemiach wziął się materiał, który powstaje w ciepłych morzach i oceanach? I dlaczego tak egzotyczny surowiec stanowi podstawę biżuterii ludowej? O tym za chwilę..

pierścionek z naturalnym koralem
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Uzdrawiająca moc..

Prawdopodobnie nazwa koral przypuszczalnie wywodzi się z hebrajskiego słowa „gord” lub arabskiego „goral”.  Obydwa te słowa oznaczają amulet. Wspomniałam przed chwilą, o tym, że kiedyś wierzono we właściwości uzdrawiające korala. Właściwości tych było bardzo dużo.

Biżuteria z korala - aukor, nietuzinkowe projekty z prawdziwego korala
Pracownia Aukor

Jedni twierdzili, że chronił przed urokami, bólem głowy a nawet atakiem epilepsji. Inni twierdzili, że pomagał ząbkującym niemowlętom.

Obecnie znawcy skamieniałej terapii uważają, że jest on dobry na wszystko, począwszy od anemii, epilepsji, przez nerwy, po żołądek czy na zazdrość. Wielu twierdzi, że przede wszystkim posiada właściwości ochronne. Potrafi zmniejszyć stres i lęki, a nawet zredukować stany nerwowe. Są nawet teorie, że eliminuje panikę oraz tendencje samobójcze.

Krzyż z koralem
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Strzeże przed złą energią. Dlatego też, w dawnych czasach paciorki korala były noszone przez osoby zajmujące się wróżbiarstwem. Podobno miały ich obdarzać mądrością, ale przede wszystkim chronić przed wszelkimi demonami i złymi pokusami. Naszyjniki z korala zawieszano także nad kołyskami niemowląt.

Wiedzieliście, żę  biżuteria z korala jest tradycyjnym prezentem dla kobiet w ciąży? Zaleca się dawanie właśnie takiego prezentu, ze względu na swoje ochronne właściwości.

Góralska biżuteria, parzenice, modułowa, pandora
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Symbolizuje radość życia, pomaga zauważać i doceniać jego dobre strony, dlatego też istnieje teoria, że rozwija wyobraźnię i intuicję, sprzyja tworzeniu wizualizacji.

Wierzmy lub nie w te wszystkie właściwości – jedno jest pewne- koral to materiał niezwykły!

Przejdźmy do historii..

Koral do Polski sprowadzano z Wenecji lub Marsylii. Najpierw moda na korale zapanowała wśród mieszczek, od których zaczęły przejmować ją wieśniaczki ( w tym mieszkanki Zakopanego, bardzo modnego kurortu wśród arystokratów). Koral nigdy nie był tanim surowcem, 200 lat temu trzy sznury korali kosztowały tyle, co kilka dorodnych krów (na początku XIX w., trzy sznury szlachetnych paciorków kosztowały 234 złote, czyli kwotę, za którą można było kupić 4 – 5 krów). Stał się wręcz wyznacznikiem statusu (jak obecnie markowe ubrania…), nie tylko zdobił, ale również nobilitował.

http://szkola.interklasa.pl/f007/images/zdjecia/stroje/hpa0027.jpg

Nie od dziś wiadomo, że góralki lubią się stroić …. Dlatego też gdy koral zawitał na Podhale, bogatą gospodynię można było poznać po sznurach prawdziwych korali (ciekawostką jest, że wierzono przy tym, iż ozdoba blednie, jeśli właścicielka ma jakiś feler albo zaczyna chorować).  Często sznury korali były istotną częścią posagu ślubnego.

https://z-ne.pl

A skąd brały te naszyjniki? W dawnych czasach można było zaopatrzyć się w korale na miejscowym targu. Bardziej zamożne góralki wybierały się w celu zakupu do Krakowa. Czasem też kupcy sprzedawali naszyjniki dystrybuując je w prywatnych domach.

Czym wyróżnia się naszyjnik góralski?

Naszyjnik składa się z kilku wojek – sznurków z nawleczonymi paciorkami z korala połączonymi ze sobą metalowym pierścieniem. Często są wiązane na karku wstążką w tym samym kolorze co służące do sznurowania gorsetu.

https://z-ne.pl/

Jeden naszyjnik może ważyć nawet do 400 gramów.

W środku sznurka niektóre naszyjniki mają symbol religijny – krzyż lub medalik. Dawniej bywała też srebrna moneta z wizerunkiem cesarzowej Marii Teresy – prezent od matki chrzestnej.

W stroju krakowskim dominuje szlif w regularne kulki.

W sznurach do stroju góralskiego obowiązkowy jest kształt tzw. beczułek.

http://www.przewodnik-gorski.eu/blog/goralskie-korale-ec.html#

Ciekawą historię mają góralskie kolczyki sięgającą końca XVIII wieku. Obowiązującą oprawą, która przetrwała do dziś jest tak zwana oprawa w „orle pazury” (orle szpony symbolizują wolę walki o byt w trudnych, górskich warunkach).

Koral, kolczyki z korala
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

W stroju mężczyzn również znajdziemy odrobinę korala,- czerwona kropla na spince przypinanej do koszuli.

Oczywiście, nie każdego było stać na prawdziwy koral, szybko zaczęły powstawać „podróbki”.  W drugiej połowie XIX wieku rynek zalała biżuteria z barwionego i lakierowanego chleba. Niestety był to bardzo nietrwały materiał, który szybko się kruszył i płowiał. Biżuteria z lakierowanego chleba nie przetrwała do dziś (nawet w zbiorach muzealnych) i są tacy, którzy twierdzą, że korale z tej masy są obecnie prawdziwym rarytasem.

Koral obecnie…

Obecnie na rynku możecie znaleźć mnóstwo firm oferujących korale syntetyczne i góralskie naszyjniki z syntetycznej masy.

Coraz częściej kobiety decydują się właśnie na syntetyczny odpowiednik, ze względu na fakt, iż rafy koralowe bezpowrotnie giną a wydobycie korala jest jedną z przyczyn niszczenia raf oraz ze względu na cenę.

Pofolkuj nie jest blogiem ekologicznym, ale pozwolę sobie tutaj wtrącić ekologiczną informację, która może niektórym ludziom otworzy oczy na problem. Te piękne twory natury niestety giną głównie ze względu na globalne ocieplenie. Dlaczego? Polecam Wam oglądnąć film: Ścigając Koralowce ( opis na filmwebie tutaj, link do filmu na Netflixie). Ja po oglądnięciu zaczęłam zastanawiać się nad tym czy moje dzieci będą mogły kiedykolwiek zanurkować na rafie koralowej…

Wracając jednak do tematu. Naturalny koral jest obecnie bardzo drogim surowcem, wcześniej wspominałam o równowartości korala i krowy. Sprawdziłam ile kosztuje koral a ile kosztuje krowa dziś: 3 wojki korala o wadze 116,55 kosztuje ponad 11tys, jedna krowa kosztuje obecnie od 4,5- 6tys. Wprawdzie obecnie krowa to nie jest już „must have” w każdej gospodzie. Ale jeśli za równowartość naszyjnika możemy mieć używany samochód w dobrym stanie to jednak jest to jakaś wartość?

Tymbardziej, że jest to inwestycja i majątek, który możemy przekazać swoim potomkom. Swoją drogą ciekawa jestem ile wśród moich czytelniczek ma w „majątku rodzinnym” u mam, babć czy cioć prawdziwe korale i ile mają lat. Dajcie koniecznie znać w komentarzu :).

Biżuteria  z korala

Zapytacie więc jak rozpoznać prawdziwy koral i gdzie kupić prawdziwy koral?

Po pierwsze, nie wierzcie jeśli ktoś oferuje koral za 1/10 ceny prawdziwego korala – to na pewno jest syntetyk. Koral ma swoją wartość i nikt Wam nie odda go za „półdarmo”.

Po drugie: kupujcie u sprawdzonych dostawców (np. pracownia AUKOR, o której za chwilę powiem co nieco więcej).

Biżuteria modułowa, pandora, biżuteria z korala, parzenica
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Po trzecie, są metody na sprawdzenie czy to jest prawdziwy koral. Aby to sprawdzić trzeba wiedzieć, że koralowiec jest dobarwiany powierzchniowo i jeśli się go przetnie jest biały. W dodatku plastikowe imitacje mają inny dźwięk, jeśli się nimi stuknie to jest on pusty. Jeśli traficie na korale, które są idealne, bez żadnej skazy, to nie oznacza to, że trafiliście na idealny sznur korali 🙂 jest to przeważnie plastik. Poniżej mam dla Was zdjęcie zrobione przez Dawida z AuKor, które pokazuje jakie są różnice w kolorze i strukturze korala (od lewej: koral naturalny szlachetny, koralowiec dobarwiany i trzecie to wszelkie imitacje i plastik). .

 

Jeśli jednak nie przemawiają do Was prawdziwe sznury korali ( a tymbardziej ich cena 🙂 ) mam dla Was alternatywę, która sprawdzi się nie tylko do stroju góralskiego, ale i na codzień.

Biżuteria Artystyczna z korala, bransoletka z parzenicą
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Jest nią biżuteria artystyczna z korala.

Biżuteria z naturalnym koralem
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Przyznam Wam się szczerze, że długo szukałam firmy, którą mogę Wam pokazać na blogu i której portfolio będzie na tyle ciekawe aby przykuć Waszą uwagę i sprostać wymaganiom nowoczesnych góralek.

Biżuteria Artystyczna z korala, bransoletka z parzenicą
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Na rynku jest wiele firm, które produkują biżuterię z koralem ( a już na Podhalu w szczególności), niestety ich produkty były dla mnie zbyt „babcine”.

Aż pewnego dnia trafiłam na stronę małej pracowni złotniczej AUKOR.. i przepadłam :).

Góralska biżuteria z korala
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Bransoletki modułowe, sztywne bransoletki czy tzw celebrytki – i to wszystko z ciekawie wplecionym motywem parzenicy i oczywiście Koralem!

Wisiorek z koralem
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Wszystko robione ręcznie, z prawdziwego korala i złota (lub srebra), wszystko ocechowane i autentyczne. No i „spod samiuśkich Tater” bo z Nowego Targu.

Góralska biżuteria z korala
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Pracownia istnieje od 2016r, ale Dawid, jej właściciel, pracuje w zawodzie od 1999r. Jest człowiekiem, który robi biżuterię z pasji (która zaczęła się jak miał 17 lat i po szkole chodził do zaprzyjaźnionego złotnika u którego pracował). Jeśli lubicie produkty u mistrzów w swoim fachu to Dawid jest właśnie taką osobą, w dodatku nie jest tylko „samoukiem” ale ma tytuł mistrza w zawodzie złotnik-jubiler.

Biżuteria Artystyczna z korala, bransoletka z parzenicą zegarek calvin klein mirror
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Powiem Wam, że żałuje, że nie znałam tej pracowni gdy wybierałam swoją biżuterię do ślubu :). Zwykły naszyjnik z korala był poza moim budżetem ( i nie pasował do koncepcji ślubu) ale na takie cacka na pewno bym się skusiła :). Nie mówiąc już o tym, że mój mąż na pewno miałby spinki z koralem w kształcie parzenicy góralskiej!

Spinki do mankietów z koralem, parzenica góralska, męskie spinki
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

Jeśli szukacie pięknej biżuterii z korala, w nowoczesnym góralskim wydaniu – koniecznie odwiedźcie AUKOR osobiście lub na Facebooku (link).

Biżuteria Artystyczna z korala, bransoletka z parzenicą
https://web.facebook.com/aukor.pracownia

ps. dla osób, które lubią tradycyjne fasony też się coś znajdzie :).

 

Pisząc wpis opierałam się na artykułach:

  • http://www.magazynpolonia.com/artykul/nauka-technika,urzekajacy-swiat-kamieni-szlachetnych-i-naturalnych-koral,4ec68c1944d82 [12.03.2018]
  • https://www.werandacountry.pl/hobby-i-praca/zwyczaje/16743-czerwone-korale-ozdoba-czy-talizman [12.03.2018]
  • https://snowinsummer.pl/blog/znaczenie-wlasciwosci-kamieni/koral-wlasciwosci-znaczenie/ [12.03.2018]

1 thought on “Biżuteria Artystyczna z Korala”

Leave a Reply