taniec góralski
0

Muzyki Podhalańskie – świeto tradycji góralskiej

Jak zapewne wiecie, 27 kwietnia, w Centrum Edukacji Regionalnej odbyły się Muzyki Podhalańskie czyli niezwykły konkurs tańca góralskiego.
Zastanawiacie się pewnie, dlaczego na pofolkuj piszę o tym konkursie? W końcu na Podhalu takich konkursów jest niemało :).

taniec góralski, centrum edukacji regionalnej
Autorem fotorelacji jest Rafał Jabłoński Zelek.

Odkąd zaczęłam się uczyć grać na skrzypcach, coraz częściej doceniam „czystą” kulturę góralską, bez inspirowania się nowoczesnością. Dlatego też spodziewajcie się, że czasem na pofolkuj pojawią się i takie wpisy.

Cała forma imprezy jest niezwykła . Konkurs ma swoje źródło w dawnej zwyczajowości mieszkańców Podhala. Po trudach dnia powszedniego ludzie spotykali się aby radować swoją duszę: tańczyli, śpiewali. Jak możecie przeczytać na stronie wydarzenia:

Autorem fotorelacji jest Rafał Jabłoński Zelek.

Nie zgłaszają się do niego pary, lecz indywidualnie tancerze i tancerki. Taniec w parze będzie wynikiem losowania. Toniecnicy będą losować z kim zatańczą solówkę. Każdy oceniany będzie indywidualnie przez zaproszone jury. Panowie, za dryg i oryginalność w tańcu, panie za trafną interpretację zabiegów partnera oraz za umiejętność odnalezenia się w każdej tanecznej sytuacji stworzonej przez mężczyznę. 
Celem konkursu jest integracja środowiska ceniącego góralską kulturę, pokazanie różnorodności tańca góralskiego na Podhalu, a przede wszystkim uzyskanie wspaniałej, rodzinnej i wesołej atmosfery, która panowała na dawnych Muzykach.

Mnie forma konkursu ujęła. Spontaniczny taniec, góralska atmosfera, i tak wiele osób uwielbiających kulturę Podhala w jednym miejscu….

W tym miejscu chcę podziękować i pogratulować wszystkim biorącym udział w konkursie ;). Każdy taniec był piękny, wyjątkowy i pełen góralskiego temperamentu! Największe gratulacje należą się oczywiście zwycięzcom Marcinowi oraz Paulinie ;).

Autorem fotorelacji jest Rafał Jabłoński Zelek.

I najważniejszy moment imprezy (oczywiście poza ogłoszeniem wyników) mistrz Jan Karpiel Bułecka grający muzykę pogranicza razem z Kapelą ze Magura ze Słowacji.

Teraz sami rozumiecie – nie mogłam Wam o tym nie napisać :).

Muzyki to coroczne święto, organizowane przez Centrum Edukacji Regionalnej. Zachęcam Was do polubienia strony CER na FB (link tutaj).

Leave a Reply