0

Góralski Gorset DYI 2 – haft góralski na materiale – przenoszenie

Pierwszy krok za nami – mamy wszystko co nam potrzebne do haftu, mniej więcej wiemy co chcemy wyhaftować. Teraz pora na kolejny krok – musimy przygotować sobie materiał i przenieść na niego haft góralski.

Przyznam Wam szczerze, że ten etap był dla mnie czymś czego obawiałam się najbardziej bo…. myślałam, że przenoszenie wzoru na materiał odbywa się poprzez przerysowanie wzoru 🙈. Jakież było moje zdziwienie gdy odkryłam jakie jest to proste ;).

Zacznijmy jednak od początku.

Haft góralski – skąd wziąć wzór?

Dla mnie niezmiennie kopalnią gotowych wzorów jest internet. Aczkolwiek swoje pierwsze kroki stawiałam na wzorach Pana Andrzeja Siekierki. Mam też w planie wykonać haft góralski z ponad 100 letniego wzoru, który dostałam gdy opowiedziałam o mojej pasji moim znajomym i rodzinie ;). Polecam popytać – niejednokrotnie w szafach czy archiwach rodzinnych znajdują się gotowe kalki/ kartony z wzorami do skopiowania :).

Teraz jednak powinno się unikać kontaktu ze znajomymi więc podsyłam Wam kilka ciekawych wzorów, które możecie wykorzystać ćwicząc haftowanie 🙂 .

Teraz – gdy mamy wybrany wzór – drukujemy go na kalce kreślarskiej. Pamiętaj o odpowiednim przeskalowaniu obrazka przed wydrukiem!
Jeśli drukujesz haft na gorset – format A4 powinien być ok. Jeśli haftujesz gorset dla dziecka – konieczne będzie pomniejszenie obrazka (możesz to zrobić za pomocą dowolnego programu do obróbki graficznej lub w okienku drukowania poprzez wybranie jaki procent powierzchni kartki powinien zajmować wydruk).

Każda drukarka powinna poradzić sobie z wydrukiem na kalce bez problemu. Jeśli się okaże, że jednak są problemy – wydrukuj wzór na kartce papieru a potem nałóż kartkę kreślarską i przerysuj wzór na nią.

Przenoszenie wzoru na materiał

Ja spotkałam się z kilkoma sposobami przenoszenia wzoru na materiał: od przeszycia wzoru (zrobienia konturów za pomocą fastrygi, przydatne przy przenoszeniu wzoru na sukno/ wełnę), przez przemalowywanie na oknie – pod światło po drukowanie na materiale.

Mi najbardziej przypadła do gustu „stara” metoda stosowana na Podhalu i właśnie tą metodę Wam chcę sprzedać

UWAGA: w przypadku przebijania wzoru na ciemny/ czarny materiał – musicie zaopatrzyć się w jasną kalkę woskową (żółtą, białą, dostępna na allegro) lub poczekać na kolejne wpisy – tam wyjaśnię jak przenieść wzór na ciemne materiały.

Gdy mamy już kalkę z gotowym wzorem – umieszczamy ją na materiale (po prawej stronie czyli tam gdzie będziemy haftować). Pomiędzy wzór a materiał wkładamy woskowaną kalkę (woskowaną stroną do materiału) i…. przerysowujemy wzór mocno dociskając ołówek. Na początku polecam sprawdzić czy wzór się przebił – tak aby nie kreślić po kalce na darmo :).

Pamiętajcie też, że niektóre materiały (tak jak aksamit) – mają kierunek „włosia” i wzór musi być umieszczony w poprawnym kierunku (dla aksamitu na gorset: gdy gładzicie ręką od gory do dołu wzoru to czujesz dłonią, że jest to kierunek z włosem aksamitu , a jak w przeciwnym kierunku to pod włos ( czyli jest większy opór))

MOBI Handmade
https://pl.aliexpress.com/i/4000047913534.html

Jeśli nie chcecie bawić się w malowanie wzoru i przebijanie kalką możecie spróbować metody z przebijaniem wzoru żelazkiem, jeśli na kalce druk wykonałyście drukarką laserową wystarczy położyć kartkę wzorem do dołu na zdobionym materiale. Następnie przeprasować- na tkaninie odbije się wzór, który łatwo można sprać. Pamiętajcie jednak, że wzór będzie odwrócony, dlatego jeśli kopiujemy napisy należy je obrócić przed wydrukiem w programie graficznym.

Pytacie jak rozmieścić wzór do haftu na aksamicie na gorset.
Najlepszy sposób – to wybrać się do krawcowej, która będzie szyła Wasz gorset i poprosić aby wykroiła dla Was gorset na aksamicie – w ten sposób będziecie mogli haftować „w obrębie” wykroju. Zdarza się, że hafciarki haftują już na „wyciętym” wykroju – w ten sposób nie muszą „operować” na ogromnym kawałku materiału co bywa uciążliwe.
Powiem Wam też od razu – nie znajdziecie w internecie dokładnego „szablonu” wykroju gorsetu góralskiego. Każda pracownia ma swój własny wykrój, który jest pilnie strzeżoną tajemnicą :).
Jeśli jednak nadal nie wiesz gdzie będziesz szyć gorset (nie martw się – w ostatnim wpisie umieszczę listę gdzie możesz uszyć gorset) możesz skorzystać z ogólnych zasad. Ja do uszycia swojego gorsetu użyłam aksamitu 1,6m x 0,7m. Pamiętaj, że 1,6m to będzie „oś X” na której będziesz rozkładać wzory:

  • haft na przód gorsetu musi być odbiciem lustrzanym (najlepiej haftować go na dwóch krawędziach materiału), powinien być odsunięty od bocznej i dolnej krawędzi o 10-20 cm. Czyli w osi X odsuwasz o 10-20 cm (musi być miejsce na listwę do zawiązania gorsetu) , i tak samo w osi Y (musi być miejsce na ewentualne podwinięcie w pasie)
  • haft na tył gorsetu musi być „szerszy” (większy”) i najlepiej jeśli umieścisz go na środku pomiędzy poprzednimi wzorami (czyli u mnie środek tego wzoru będzie odsunięty od krawędzi o 80 cm w osi X) , odsuń go od dolnej krawędzi również o 10-20 cm (oś Y) . Sprawdź jaką masz szerokość pleców, tak aby wzór „zmieścił” się na nich :).
  • gdy wyhaftujesz przód i tył gorsetu – przy górnej krawędzi możesz umieścić kaletki, zacznij od ustalenia mniej więcej obszaru potrzebnego na gorset, od dolnej krawędzi odsuń się conajmniej 50 cm (mi został „pasek” 1,6 x 20cm) . W pasku, który pozostał na górze musisz rozmieścić kaletki – możesz założyć mniej więcej 4,5- 5 cm x 4,5 -5 cm (szer x wysokość). Wszystko oczywiście zależy czy wolisz mieć dłuższe z ostrymi krawędziami, albo krótsze lekko zaokrąglone.

Pamiętaj, powyższe wskazówki mają charakter orientacyjny – jeśli nie możesz udać się do krawcowej, spróbuj ustalić z nią te wartości telefonicznie. Możesz też robić większe odstępy – tak aby pozostawić zapas bezpieczeństwa.

Utrwalanie wzoru

Polecam skopiowany wzór utrwalić – tak aby łatwo zniknął w pierwszym praniu, ale aby wytrzymał proces haftowania :).

W przypadku aksamitu i lnu, ale też innych materiałów – świetnie się sprawdza długopis żelowy.

Gdy obrysujecie cały wzór długopisem – możemy przejść do kolejnego kroku – przygotowania tamborka i pierwszych kroków za haftem!

Leave a Reply