Mamy już gotowy wzór na materiale -pora na przygotowanie tamborka i haft :).
Jak przygotować tamborek do haftu?
Najważniejszy punkt: wybierz tamborek adekwatny do haftu – jeśli haftujesz kaletki – weź mniejszy tamborek, jeśli haftujesz ogromny wzór – weź taki tamborek aby ograniczyć (albo zniwelować) przekładanie tamborka. Pamiętaj też, że zbyt duży tamborek będzie niewygodny do trzymania w ręce.
No dobra, tamborek wybrany! Pora go przygotować do pracy.
Pierwsza rada jaką usłyszałam gdy przygotowywałam tamborek to: owiń go bawełną. Dlaczego? Przede wszystkim, żeby materiał się nie przesuwał.
Jak to zrobić? Poniższe zdjęcie wszystko Wam wyjaśni ;).
Zaczynamy od „poluzowania” zewnętrznej częśći tamborka (o ile jest taka możliwość) za pomocą śruby.
Jeśli jest to Twój pierwszy raz z haftem – proponuje abyś kolejne kroki wykonała z jakimkolwiek skrawkiem materiału – aby przećwiczyć.
Teraz środkową część tamborka wkładamy pod materiał, a zewnętrzną (zazwyczaj zawierającą śrubę do dokręcenia) na górę materiału.
Pamiętaj: obraz musi znajdować wewnątrz obręczy :).
Dociskamy tak aby materiał był jak najbardziej napięty w obręczy.
Dokręcamy śrubę tak aby obręcze „zacisnęły się” na tamborku.
Naciągamy kolejny raz materiał .
Dobra rada: postukaj delikatnie w materiał znajdujący się w tamborku, powinnaś usłyszeć delikatny dźwięk – podobny do dźwięku bębenka. W ten sposób sprawdzisz, czy całość materiału jest równomiernie naprężona.
I gotowe – możemy zacząć haftować.

Zaczynanie haftu – haft nićmi
Czym haftujemy? Do wyboru masz mulinę albo kordonek. Wełniane wyroby haftuje się też czasem wełnianymi nićmi. Jeśli haftujesz koralikami – użyj nici poliestrowej o zwiększonej wytrzymałości i grubości takiej żeby przeszła przez oczko igły (igły do haftu koralikami mają małe oczka).
Jak przygotować mulinę? Mulina składa się z 6 splecionych ze sobą nici. Najlepiej haftuje się 2-3 nićmi. Utnij odcinek nici, który będzie Ci potrzebny (około 40-50cm, nie dłuższą niż długość ręki – od palców do ramienia inaczej nić będzie się ciągle supełkować) i z niego rozpleć całą wiązkę i zostaw sobie 2-3 nici splecione razem, które możesz nawlec na jedną igłę.
Jeśli chcesz zobaczyć wideo jak przygotować tamborek & mulinę, polecam video od Needle Twiddle
! Przy haftowaniu ważna jest precyzja – nie spiesz się zatem. !
Gdy zaczynasz haft – nie rób supełka po lewej stronie – bo może on być później widoczny na materiale. Więc jak „zacząć”? Zrób supełek początkowy na prawej stronie. Supełek musi znajdować się w odległości od miejsca gdzie zaczniesz „faktyczny” haft i musi być na ścieżce haftu. W czasie haftowania pokryjesz nić do supełka – i będziesz mogła go odciąć.
Znam też takich, którzy nie robią w ogóle supełka – po prostu „zahaftowują” nitkę – da się, ale wymaga to wprawy.
Teraz możemy zacząć haftowanie „testowe”.
Na początek podsyłam Wam filmik z przykładowymi ściegami, które warto znać zanim zacznie się haftować wzory – możecie je przećwiczyć na skrawku materiału.
Polecam również oglądnąć filmik o tym jak można wyhaftować liście (wiele z wzorów góralskich ma motyw liści):
I bardziej zaawansowane ściegi (również na liściach). Zwróć proszę uwagę jak robione jest cieniowanie ;).
Udało Ci się wykonać ściegi z powyższego filmiku? Czujesz się na siłach aby zacząć swój pierwszy prawdziwy haft?
W takim razie przełóż materiał na tamborku i do dzieła!
ps. Jeśli jesteś ambitna i chcesz cieniować obraz, który haftujesz. Polecam przeczytać tutorial: http://kociemruczanki.blogspot.com/2016/08/haft-cieniowany-podstawy-i-zasady-krok_21.html . Ja osobiście uwielbiam cieniować haftowane wzory – otrzymują one wtedy piękną głębie.
Na koniec mam dla Ciebie jeszcze kilka wskazówek.
Przed rozpoczęciem zawsze umyj ręce.
Nie używaj kremów do rąk przed haftowaniem.
Gdy kończysz haft – zdejmij go z tamborka i przechowuj zwinięty.
Nie zostawiaj igły w materiale gdy nie wiesz kiedy wrócisz do haftu. Igły mogą zostawić rdzawe ślady.
Jeśli musisz wypruć część wzoru nie wykorzystuj wyprutej nici.
Jeśli szyjesz na większym tamborku: szyj przy stole – opierając tamborek miedzy sobą, a krawędzią blatu. Możesz wtedy poćwiczyć haft dwoma rękami, co w znacznym stopniu przyspieszy prace.

Wpis został opracowany przy współpracy z marką Leluja. Jeśli szukacie spódnic, gotowych gorsetów góralskich czy pięknych haftów polecam zaglądnąć na jej stronę :).
Przy pisaniu wpisu korzystałam z poradnika:
1 thought on “Góralski Gorset DIY – pierwsze kroki z Haftem”