0

Góralski Gorset DYI 4 – haft koralikowy

Wiem, że wiele z Was czekało na ten wpis :). Haft koralikowy często jest uznawany za bardziej „eksluzywny”, bo haft „nićmi” można zastąpić maszynowym haftem- a koraliki muszą być haftowane ręcznie :).

Na początku zaznaczę – nie musisz umieć haftować muliną czy kordonkiem, żeby haftować koralikami. Ba! Znam takie hafciarki, które nie haftują w ogóle muliną – za to koralikami wykonują cuda ( i odwrotnie).

Pamiętajcie też, że tradycyjne (te najstarsze) gorsety były haftowane tylko „nićmi”. Moda na haftowanie „blaszkami” przyszła do nas z „Hameryki”. Górale wracając zza wielkiej wody zaczęli przywozić cekiny/ blaszki, którymi góralski zaczęły zdobić swoje gorsety 🙂 (choć są też teorie, że góralki „podpatrzyły” haft koralikowy w strojach Krakowianek).

W przypadku koralików musisz opanować na początek dwa rodzaje haftu: haft samymi koralikami i haft cekinami.

Zaczniemy od tego łatwiejszego czyli:

Jak zrobić linię za pomocą koralików?

1) Zaczynamy tak jak w przypadku muliny ( dla niewtajemniczonych: o tym jak przygotować materiał, tamborek, nici i jak zacząć szyć odsyłam do poprzedniego wpisu: >> link << ) – tylko tym razem jest to igła o jak najmniejszym oczku i jak najbardziej wytrzymała nić, która przez to oczko przejdzie.

Atelier Marii Fedro

2) Wybieramy koraliki jakimi będziemy haftować (na początek najlepiej skupić się na jednym kolorze, później może ponieść Was wyobraźnia 😉 ). Najlepiej przesyp koraliki do osobnego pudełeczka tak aby po skończeniu można było je zamknąć, pudełeczko powinno mieć płaskie dno – dzięki temu łatwo będzie Ci nawlekać koraliki (znam też takich, którzy wysypują trochę koralików na tamborek, obok haftu – jest to wygodne, pod warunkiem, że nie poruszacie tamborkiem albo nie trzymacie go pod kątem).

fb/leluja

3) Gdy mamy igłę po prawej stronie materiału ( w punkcie A) – nawlekamy na nią 3 koraliki (przy większej ilości mogą zacząć „odstawać od materiału” ) i wbijamy igłę w materiał (punkt B) , tak aby koraliki płasko przylegały do materiału (polecam aby punkt B był w odległości nieco większej od długości koralików nawleczonych na nitkę – dzięki temu haft będzie lepiej wyglądał).

4) Bardzo ważny punkt – w przeciwieństwie do haftu muliną – w hafcie koralikowym wykonuje się „krok do tyłu” – tzn gdy wbijamy po raz kolejny igłę – robimy to tak aby „nawlec” ostatni (lub nawet dwa poprzednie) koralik z poprzedniego ruchu (czyli wokół ostatniego koralika powstaje coś w rodzaju pętelki przez materiał). Po nawleczeniu ostatniego koralika – nawlekamy kolejne 3 koraliki i powtarzamy punkt 3 i 4 :).

Archiwum Prywatne

Jeśli nie jest to do końca zrozumiałe, polecam oglądnąć filmik na YT: https://www.youtube.com/watch?v=MgrZMViu44Y – tutaj Pani robi haft po 2 koraliki i cofa się o 2 koraliki – ale koncepcja jest ta sama :).

Jest też skrócona wersja, aczkolwiek ja jeszcze nie widziałam aby ktoś na Podhalu haftował w ten sposób: https://www.youtube.com/watch?v=Namba58WlyY ( w skrócie: nawlekasz całą linie koralików a później przyszywasz w odpowiednich odstępach do materiału 🙂 ).

Joanna Galica Dorula -niedościgniona mistrzyni haftu.

Jak zabrać się za cekiny?

Niejednokrotnie już słyszałam od „początkujących” koleżanek, że one nie zdawały sobie sprawy w jaki sposób cekiny są „przyczepione” do materiału.

Faktycznie w większości „komercyjnych” haftów – cekiny są po prostu przeszywane nitką. W gorsetach góralskich jest to bardziej skomplikowane :). Każdemu cekinowi towarzyszy koralik (może, ale nie musi być w tym samym kolorze) – i to właśnie koralik powoduje, że cekin nie wypada z nitki.

Archiwum Prywatne

Ale jak to wykonać?

To proste! Gdy masz igłę po prawej stronie najpierw nawlekasz na nitkę cekin, później koralik i teraz dosuwasz cekin i koralik do materiału i ponownie igłą przechodzisz przez otwór w cekinie (uważając żeby nie nawlec ponownie koralika) i przebijasz przez materiał. W ten sposób koralik blokuje cekiny :). Jeśli nadal jest Ci trudno sobie to wyobrazić, polecam film: https://youtu.be/cfpBXNT_PHU?t=304 (od około 5 minuty).

Dodam, że hafty cekinami dają spore możliwości – można nimi dodatkowo ozdabiać hafty muliną ( tak jak np wykonuje się w Pieninach – haft kolorowy uzupełniany jest cekinami). Można nawet budować przestrzenne wzory (przez ułożenie większych cekinów poniżej, oddzielenie ich koralikami od kolejnej warstwy mniejszych cekinów w innym kolorze) czy tak jak w filmiku – poprzez używanie wymyślnych kształtów cekinów.

Archiwum Prywatne

Haftowanie koralikami otwiera większe możliwości niż tylko opisane powyżej metody. W najpopularniejszym wzorze Dziewięćsiła wszywane są często perełki, widziałam też pozłacane koraliki ( o średnicy dużo większej niż te do robienia konturów czy linii). Często używane są również koraliki w kształcie ryżu (np do haftowania listków drobnych kwiatków). Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia ;).
Polecam Wam „poeksperymentować” z różnymi koralikami i sprawdzić jakie efekty dają :).

Joanna Galica Dorula – niedościgniona mistrzyni haftu.

W kolejnym wpisie postaram się Wam pokazać najciekawsze pomysły na to jak można wykorzystać mulinę i koraliki do stworzenia niesamowitych haftów. Haft koralikowy daje nam już wiele możliwości w ozdabianiu gorsetów :).

Leave a Reply